Demokrasi mi İstiyorsunuz? DTP’yi kapatmayın!

Ömer Yıldız - 21 Aralık 2009 - Güncel Politika / Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Demokratik Toplum Partisi (DTP)’nin kapanmasından sonra pek çok görüş tartışılacak. Kapatma olayının kendi açılarından durum değerlendirmesi üzerinden partiler siyasi kazanç sağlamaya çalışacaklar. Bunların hepsi maalesef ki siyasetin uyguladığı kötü kazanç örnekleridir.

Ancak bu kapatma kararı Türkiye’de demokrasi mücadelesi verdiğini söyleyen, demokrasinin bu ülkede tesisini önemsediğini ifade eden her kesim için bir fırsattır. Parlamenter sistemde mücadele veren bir partinin, her kesimin şikâyet ettiği, demokratik kurumlara baskı unsuru oluşturan, dolayısıyla özgür düşüncenin önünde engel teşkil eden yapılarca sistem dışına itildiğini kabul eden herkes için fırsattır.

Buradan demokrasi adına çıkış, Demokratik Toplum Partisi’nin fikrini savunsun savunmasın, her türlü siyasetin Meclis dağılımına sahip çıkarak, kendisinden farklı bile olsa fikir hürriyetini savunma adına, temsil hakkına saygı adına, en önemlisi kendisine de lazım olacak kendini özgürce ifade etme hakkı adına Meclis dağılımına sahip çıkmalıdır.

Meclis’te grubu bulunan partiler ve bağımsızlar, siyasi parti kapatmanın demokrasiye yakışmadığını, yeni kurulacak partiye destek vererek göstermelidir. Her grup yeni oluşacak siyasi yapıda, kapatılan DTP’nin bıraktığı yerden fikirlerini ifade edebilecek bir grup oluşması için, en az bir vekilini sadece sayı için ve bu sayede demokrasiye destek için vermelidir. Böylece pek çok ayrılığa rağmen demokrasiyi önemsediğini gösteren bir Meclis görüntüsü, herkesin mücadele ettiğini ifade ettiği darbecilere, derin devlet yanlılarına karşı en güzel görüntü olacaktır.

Her vekil bir kesimi, kendisine oy verenleri temsil eder. Partiler seçmenlerine bu uygulanacak çalışmanın demokrasi tavrı açısından ne önem taşıdığını anlatarak, temsilin demokrasi mücadelesinde önemli olduğunu, ancak demokrasi olmazsa temsilin bir anlam ifade etmeyeceği gerçeği üzerinden, demokrasi mücadelesini anlatmalıdırlar.

Demokrasiyi ne kadar önemsediğini her fırsatta gösteren Ufuk Uras da doğal bir refleksle tavrını en başından ifade etmiştir. Şimdi Ufuk Uras Meclis’te, demokratik kitle örgütleri her yerde, bu fikri hayata geçirmek için çaba sarf etmelidir. Bunlardan daha önemlisi, Meclis’te grubu bulunan partiler bu konuda adım atmalıdır. DTP’nin devamında oluşacak siyaset, fikirlerini ifade edebilmelidir. Bu hem demokrasi hem de barış için önemlidir.

Tüm siyasetlerin birleşerek parti kapatma ile ilgili yasa değişikliği yapması artık samimiyet göstergesi değildir. Samimiyet, demokrasiden yana elle tutulur somut adımlar atılmasıdır. Seçmenine düşman göstererek siyaset yaptığı düşüncelere, demokrasi adına destek vermektir. Sözlerin eyleme geçtiği, demokrasi sayesinde bulundukları yerlere gelenlerin, demokrasi adına bir şey yaptıkları görülmeden sahte nutukların önemi yoktur.

Demokrasi mi istiyorsunuz? Siz de bizim gibi mücadele edin.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: DTP /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.