TEKEL işçileri Türk-İş yönetimini zorluyor: Yönetim dökülüyor!

Yunus Öztürk - 14 Temmuz 2010 - İşçi Gündemi / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Mustafa Kumlu başkanlığındaki Türk-İş yönetimi dökülüyor. Dört ay içinde yönetim kurulunun ikinci üyesi de istifa etti. Uzun yıllardır ilk kez bu çapta bir sarsıntı içine giren Türk-İş yönetiminin birer birer dökülmesinin ardında, TEKEL işçilerinin mücadelesi var. İşçileri teşhir ve tecrit etmeye kalkmanın maliyeti ucuz değil!

Türk-İş en çok üyeye sahip işçi sendikası olmasına rağmen AKP hükümetinin kuyruğuna takılmış ve hükümete karşı mücadele etmek yerine havlu atmış bir konfederasyon konumuna düşürülmüştür. Türk-İş yönetiminin sınıf uzlaşmacı çizgisi o kadar açıktır ki, aynı yönetim içinde yer alanlar bile buna tahammül edemiyor. Yönetimin izlediği işbirlikçi siyasetin niteliğini açığa çıkartan ise, TEKEL işçilerinin mücadeleleri oldu.

TEKEL işçilerinin sendika bürokrasisine karşı yürüttüğü öncü-devrimci eylemler 1-2 Nisan’da Ankara’da, 1 Mayıs’ta İstanbul Taksim kürsüsünde, 24-25 Mayıs’ta Türk-İş Bölge Temsilciliklerinde, 2 Temmuz’da Ankara’da Türk-İş Genel Merkezinde ortaya koydukları demokratik tepki hedefini vurmuştur.

6 konfederasyonun yan yana gelip işçileri “teşhir ve tecrit” ettiklerini açıklamalarına, işçilerin ismini verip tehdit eden bildiriler yayınlamalarına rağmen bürokrasi dökülmektedir. İşçileri teşhir ve tecrit etmeye kalkanların kendileri teşhir ve tecrit oluyor.

Türk-İş yönetimini acizliği gözler önündedir ve tabii ki, işçi sınıfının çıkarları açısından böylesine sefil yöneticilerin sendikaların başında olması utanç vericidir. (*)

İşçiler sadece Türk-İş yönetiminden mi rahatsız? Hayır! DİSK Tekstil yöneticilerini istifaya çağıran Gaziantep’teki Çemen Tekstil işçileri sendika şubesine giderek yöneticilerden sert biçimde hesap sordular.

KESK bu iki sendikadan farklı mı? Şubat ayında çeşitli illerden şube başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve işyeri temsilcilerinden oluşan 50 imzalı deklarasyonla “Eğitim Sen İstanbul 1 Nolu Şubede yaşanan tasfiyeyi durdurun” çağrısı yapan kamu emekçileri olduğu gibi, geçtiğimiz ay 70 imzalı bir bildiriyle “KESK nereye Gidiyor?” başlıklı değerlendirme yayınlayıp, KESK yönetiminden hesap soran bir başka grup kamu emekçisi ortaya çıkmıştır.

Türk-İş, DİSK ve KESK içindeki ilerici, devrimci işçi ve emekçiler, TEKEL mücadelesinin öncüleri sendika bürokrasisini teşhir eden eylemlerini birleştirme yolunu arayıp bularak, sendikaların işçilerin ve emekçilerin davalarına sahip çıkmak üzere yeniden inşa edilmesini, yapısal sorunlarını masaya yatırarak çözmeyi önlerine hedef olarak koyabilirlerse, işçi sınıfının mücadelesini daha da ileriye taşımak mümkün olacaktır. Mevcut sendika yönetimleriyle sınıf mücadelesini ileriye taşımak mümkün değildir.

Önümüzdeki dönem taban ile bürokrasi arasındaki kavganın şiddetleneceği bir dönem olacak. Hem ekonomik kriz, hem referandum ve milletvekili seçimleri hem de sendikaların şube ve genel merkez seçimleri bu süreci en üst noktaya taşıyacak siyasi ve sendikal zeminler yaratacaktır.

Şimdi görev, hem sermayeye ve AKP hükümetine karşı yürütülen hak ve özgürlük mücadelesini sendikal demokrasi mücadelesiyle birleştirmek hem de sınıf hareketine bu yönde yeni bir yol çizecek siyasal iradenin, mücadelelerde öne çıkan öncü işçiler ve devrimciler üzerinden örgütlenmektir.

(* ) Hak-İş, Kamu Sen, Memur Sen gibi sendikaların yönetimleri ise, işçi sınıfı için en küçük mücadeleye yanaşmayan, bizzat sermayenin ve devletin güdümünde olan kişilerden oluşuyor. Yukarıdan aşağıya kadar işçi ve emekçileri denetimleri altında tutmayı biliyorlar. Bu sendikaların tabanlarındaki rahatsızlık en az diğerleri kadardır. Ancak söz konusu sendikaların tabanlarında mücadele geleneğinden gelen ve nasıl mücadele edileceğine dair deneyimi olan emekçi sayısı az olması sebebiyle bu sendikalarda tabandan bir muhalefet hareketi şimdilik gelişmiyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: sendika bürokrasisi / TEKEL işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.