Kadıköy Belediyesinde grev var!

Sol Defter- Haber - 19 Temmuz 2010 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kadıköy Gazetesi

19 Temmuz Pazartesi günü başlayan greve dair basın açıklaması saat 12.30’da belediyenin ana binasının girişinde yapıldı. Açıklamayı işyerinde yetkili bulunan DİSK Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Başkanı Şahan İlseven yaptı. Açıklamaya greve çıkan işçilerin yanı sıra grevle dayanışma içinde bulunan sendikaların şube başkanları ve yöneticileri de katıldı.

Genel-İş Eğitim Sekreteri Hüseyin Yaman, TTB Merkez Konseyinden Hüseyin Demirdizen, Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Musa Servi, Tuzla Şube başkanı Binali Tay ile KESK’e bağlı Tüm Bel Sen 3 Nolu Şube Başkan Hasan Güzel ve şube yöneticileri, BTS Şube Başkanı Hasan Bektaş ve şube yöneticileri, Eğitim Sen 1 Nolu Şube yöneticisi, Yapı Yol Sen yöneticisi, Fizik Mühendisleri Odası yöneticileri toplantıya katıldılar.

İşçilerin verdiği bilgiye göre, 27 Ocak’ta başlayan toplu sözleşme görüşmeleri neredeyse 6 aydır devam ediyor. En son grevden bir gün önce yapılan görüşmelerden de sonuç çıkmadı. 77 maddede anlaşma oldu, anlaşma sağlanamayan 4 madde ise parasal maddeler ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, daha önce sözleşme imzalayan Ataşehir Belediyesinin sözleşmesine imza atacağını söylemesine rağmen son anda geri adım atarak “Ataşehir’in altında sözleşme imzalayacağım” diyerek anlaşma sağlanamamasına yol açmıştır. Ataşehir Belediyesi, Kadıköy’den ayrılarak oluşturulmuş yeni bir belediyedir. İşçiler de Kadıköy Belediyesinden Ataşehir’e geçmiştir. Ücret ve sosyal haklar bakımından iki belediye arasında farklılık bulunmamaktadır.

Parasal maddeler konusunda da Selami Öztürk’ün tutumu “ben veririm, sendika benden alamaz” biçimindedir. Yüzde 10 civarında bir zamma denk gelen işçi talepleri belediye tarafından önce kabul edilmiş, ardından “yüzde 9 veririm başka da verem” denilerek, sendikaya rest çekilmiştir.

478 üyesi bulunan Genel-İş’in grev kapsamında 407 işçisi bulunuyor. Grev sebebiyle muhasebe işlemleri, park ve bahçeler, asfaltlama, araçla yapılan sokak süpürme işlemi aksayacaktır. Çöp toplama işlerinde ve diğer işlerde çalışan 3 bine yakın çalışan vardır. Tüm Bel Sen üyesi 300 kamu emekçisi de belediyede görev yapmaktadır.

Hem temel hizmetler taşerondadır hem de sendikalı sayısı yüzde 25’e ulaşmamaktadır. Her ne kadar taşeron işçilerinin bir kısmı iş başı yapmayarak, iş yavaşlatarak destek vereceklerini belirtiyorlar. Grevin uzaması halinde çöp toplamanın engellenebileceği de işçilerin ortak görüşüdür.

İşçilerin sözleşmenin imzalanacağı düşündükleri bir noktada sözleşmenin imzalanmamış olmasının tek nedeni belediye başkanının tutumudur. Dördüncü dönemdir Kadıköy’de belediye başkanlığı yapan Selami Öztürk, kendisini tek otorite saymakta “ben ne dersem o” dayatmasında bulunmaktadır. Nitekim, Belediye Başkanlığı yerel Kadıköy Gazetesi’nin arka sayfasına yarım sayfa “kara zemin üzerine” (ölüm ilanı gibi) verilen dev ilanda işçilerin 2 bin 500 TL ücret aldığı ve zamla birlikte 2 bin 750 TL alacağı ve bunu da sendikanın kabul etmediği duyuruluyor. Gerçek durum ise, işçilerin ortalama bin 600 – bin 700 TL ücret aldığıdır. Basın açıklamasında işçilerin ücret bordrolarının fotokopi örnekleri dağıtıldı.

Açıkça hissedilenCHP’li Belediye Başkanının sendika düşmanlığıdır. Otorite savaşıdır. Nitekim, grev sabahı memur çalışanların yanına ziyarete gitmek isteyenlerin bazılarının başlarındaki Genel-İş belediye binalarına girmelerinin engel olunması için yetmiştir. Şapkaya bile tahammül yoktur.

CHP’li Kadıköy Belediye Başkanının işçiye karşı sert tutumunun, tıpkı İzmir Belediye Başkanı’nın Kent AŞ. İşçilerine karşı tutumu gibi sert olmasının nedeni, CHP’li belediye başkanlarının keyfi yönetim anlayışı ve işçi politikalarıdır. Kamuyu düşünen bir belediyecilik anlayışı bulunmamaktadır. AKP’li Esenyurt Belediyesi ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi işçilerin hakları söz konusu olduğunda düşmanca davranmaktadırlar. Öyleyse fark nerede?

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: DİSK / Genel-İş / Grev /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.