CHP’li Kadıköy Belediyesinden AKP taktiği: Sendika düşmanlığı

Sol Defter- Haber - 24 Temmuz 2010 - İşçi Gündemi / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu bileşenleri 24 Temmuz Cumartesi günü saat 14.00’de Kadıköy Evlendirme dairesi önünde toplanarak, Kadıköy Belediyesine kadar yürüdüler ve basın açıklaması yaparak, grevci işçilerle dayanışmalarını açıkladılar.

Daha sonra Söğütlüçeşme üzerinden Altıyol ve Kadıköy’e kadar gerçekleşen çoşkulu yürüyüşe 500’e yakın işçi ve platform üyesi katıldı.

Grevin 5’inci gününde işçilere bıçakla saldıran zabıta olayından sonra, hem grevciler hem de kamuoyu son derece gergin. CHP’li belediye yönetiminin “işçilerin burnunu sürtme” planı uyguladıkları açık. Sendika düşmanlığı net. Belediye Yönetiminin amacı, sendika şubesini zayıflatmak, işçilerin ücret kayıplarını artırarak CHP’li Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün egosunu tatmin etmek!

Bu planı bozacak olan grevciler olduğu kadar, işçilerle dayanışma gösterecek olan kurumlardır. Dayanışmamızı ifade etmek için, Platformun bildirisini yayınlıyoruz.

BASINA VE KAMUOYUNA

24.07.2010

Kadıköy Belediye İşçileri ne istiyor: İş güvencesi,

yeterli ücret, güvenli gelecek! Haydi Dayanışmaya!

DİSK/Genel –İş Sendikası Anadolu Yakası 1 Nolu Şube, Kadıköy Belediyesi çalışanlarının, insanlık onuruna yakışır çalışma koşulları ve insanca yaşayabilecekleri, çocuklarının iyi eğitim almalarına, sağlıklı  beslenmelerine, iyi sağlık hizmeti almalarına yetecek bir ücret için 6 gündür grevde.

Yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayanların sayısının sürekli artığı bir ortamda, yapılan araştırmalar bir işçinin 4 kişilik ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyacı olan ücretin en az 2 bin 500 TL olduğunu gösteriyor.

Kadıköy Belediyesinin gazetelere ilan vererek kopardığı fırtına belediye hizmetlerini taşeronlaştırma politikasının bir ifadesidir. Çalışanların sendikasızlaştı rılması ve yoksullaştırılması politikasıdır. Taşeronlaşma çalışanların hayatlarını olumsuz etkilemekte, iş cinayetlerine yol açmaktadır. Geçtiğimiz ay sel felaketini önlemek için azgın sel sularında kaybolan Kadıköy Belediyesi taşeron işçisi Mevlüt Macit Şahin örneğinde olduğu gibi.

İşçiler Kartal, Maltepe ya da Ataşehir Belediyelerinde imzalanan sözleşmelerle eşit koşullarda çalışmayı kabul ediyorlar. Sendika “Toplu İş Sözleşmesini imzalamak istiyoruz.” açıklamasını kamuoyuna yapmasına rağmen ayak direyen, karşı çıkan Kadıköy Belediyesi’nin CHP’li Yönetiminden başkası değil. Belediye Yönetimi, işçileri haklı talepleri sebebiyle “suçlu” duruma düşürerek, asgari ücretini yetersizliğini kendisine siper yaparak işçilere saldırıyor. Taşeron işçileriyle kadrolu işçileri karşı karşıya getirmek istiyor.

Reel işçi ücretler 2008 yılına göre yüzde 17 gerilemiştir. Genel-İş üyelerinin ücretlerini savunma mücadelesi, haklı ve meşrudur.

CHP’li belediye yönetimi AKP Hükümetinin “Orta Vadeli Program” hedefleri arasında olan “Güvenceli Esneklik”  politikalarına sarılmaktadır. Çalışanların iş güvencesini ortadan kaldıran, sigortasız, sendikasız çalışmayı dayatan emek düşmanı politikalara karşı bütün işçi ve emekçilerin birleşik mücadelesini örgütlemek hepimizin görevidir.

Son dönemde hızla yaygınlaşan yerel direnişlerinin birleştirileceğ i bir mücadele çizgisinin örgütlenmesi için çalışmalıyız. KESK’in Kasım 2009 grevi nasıl birleşik bir greve ve mücadeleye dönüşmüşse, Tekel Direnişi tüm emek güçlerini nasıl harekete geçirmişse şimdi de UPS’den Bilgi Üniversitesine, Kadıköy Belediyesi işçilerinden Tekel’e yeni bir köprü kurmak göreviyle karşı karşıyayız.

“Birleşik mücadele için birleşik örgütlenmeyi” gerçekleştirmeliyiz.

Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu, Kadıköy Belediye İşçilerinin yalnız olmadığını ve mücadelelerinin başarıya ulaşıncaya kadar yanlarında olacağımızı, destek ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi ifade etmek için bugün buradadır.

Kadıköy Belediye İşçisi Yalnız Değildir!..

Yaşasın sınıf dayanışması!…

Yaşasın birleşik mücadele!…. .

HERKESE SAĞLIK GÜVENLİ GELECEK PLATFORMU

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Genel-İş / Grev /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.