CHP’li Kadıköy Belediye Yönetimine Rağmen İşçiler Kazandı

Sol Defter- Haber - 27 Temmuz 2010 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

CHP’li Kadıköy Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube arasında süren toplusözleşme görüşmeleri, Belediye Yönetiminin uzlaşmaz tutumu nedeniyle tıkanmış, grev aşamasına gelinmişti.

CHP’li belediyeler içinde tek greve çıkılmasına sebep olan Kadıköy Belediye yönetimi sendikaya karşı yürüttüğü düşmanlık sebebiyle greve çıkılmasına yol açtığı gibi, grev sırasında da işçilere yönelik kışkırtmalarına devam etti. Kadıköy yerel gazetesine ilan vererek kamuoyunu yanıltma çabalarından, bir zabıta müdürünün sendikacılara bıçakla saldırısına kadar yaşananlar bunun örneği oldu.

470 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinin grevle sonuçlanması üzerine sendika, belediyenin restini görerek 19 Temmuz Pazartesi günü greve çıktı. Greve çıkılmasının ardından kamuoyundan destekler de geldi. DİSK ve Genel-İş Genel Merkezinden pek destek görülmese de, Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu başta olmak üzere birçok kurum greve sahip çıktı.

Kamuoyunun baskısının artması üzerine Belediye Yönetimi 26 Temmuz Pazartesi günü anlaşmaya imza attı. 1 Mart 2010’dan geçerli olacak sözleşmeyle, belediye işçileri ilk yıl yüzde 9 ücret zammı ve net 245 TL sosyal yardım elde etti. İkinci yıl da ücret zammı TÜFE artı 1 puan şeklinde düzenlenecek.

Ekonomik yönden sendikanın yüzde 10 ücret zammı talebi karşılanmadı. Ancak siyasi olarak Belediye yönetiminin iradesi kırıldı, sendikanın varlığı ve itibarı kabul ettirildi.

Diğer yandan sendika içinde Genel-İş şubesinin bağımsız iradesi de görülmüş olmalıdır.

Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu’nun Birinci Bölge bileşenleri arasında yer alan Genel-İş 1 Nolu Şubenin yalnızlaştırılmadan grevi yürütmüş olması da genel mücadele için de anlamlı olmuştur.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: CHP / Genel-İş / Grev / HSGGP /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.