Dörtyol’da olaylar neden durulmuyor?

Seyfi Adalı - 28 Temmuz 2010 - Güncel Politika / Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Dörtyol’da ülkücülerin ırkçı eylemleri devam ediyor. Hatay Valisi halka sokağa çıkmayın diye tavsiye yaparken, 500 kişilik bir ülkücü grubun dün gece Kürtlerin yaşadığı mahalleleri sararak, ırkçı sloganlar attığı televizyonlara da yansıdı. Çevre illerden polis ve asker takviyesi yapıldığı biliniyor.

Bütün takviyelere rağmen 500 kişilik bir grubun eylemlerine nasıl devam ettirdiği soru işaretleri içeriyor. Dörtyol’dan bildirildiğine göre, polis saldırganları caydırıcı bir önlem almıyor. Televizyonlara yansıyan görüntülerde de polis ülkücü grubun arkasından koşturmaktaydı.

Bugün ise, dükkanları gezen ülkücüler Türk bayrağı dağıtıp,esnafın  bayrağı işyerlerine asmasını istiyor. Bayrak asmayanların dükkanları tahrip ediliyor. Son olarak ÖDP ve EMEP’in ilçe örgütü tabelaları da indirilmiş durumda.

Bugün saat 12.00’de Hatay merkezden demokratik kitle örgütlerinin ilçeyi ziyaret etmek için hareket edecekleri açıklanmıştı. Ancak Dörtyol’un demokratik kitle örgütleri ilçede gerginliğin devam etmesi nedeniyle ziyaretin ertelenmesini istediler. Ziyaret ertelendi.

BDP Genel Başkanı da Diyarbakır’dan Dörtyol’a Barış Konvoyu oluşturacaklarını açıkladı.

MHP Kürt halkının ülkücü çetelerle sıkıştırılarak PKK’ye karşı mücadele etmeye çalışılıyorsa, bunun bedeli ağır olacaktır. Bu yönteme AKP hükümeti caydırıcı önlem almazsa, AKP de bu politikanın ortağı olacaktır.

AKP referandum hesapları sebebiyle ülkücülere ve MHP’ye göz kırparak oy avcılığına yeltenmesi kimseyi şaşırtmamalı. Açılım sürecinde defalarca görüldü ki, MHP ile aynı tabana seslenen AKP, ülkücülerin baskılamaları karşısında milliyetçi yüzünü gösterebiliyor.

İşte bu nedenle Dörtyol’da olaylar dinmiyor…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Dörtyol / Kürt sorunu / ülkücüler /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.