SBS Tercihleri ve Öğrenci Yurtları

Ömer Yıldız - 28 Temmuz 2010 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

SBS sisteminde “tekrar” bir takım değişiklikler gerçekleşti. Bu yıl tercih yapacak öğrenciler eski sisteme göre tercih yapıyorlar. Sadece ikinci tercihte birinci tercihe bağlı kalmadan yeni okullar yazılabilecek. Öğrencilerin girdikleri sınavın adaletsiz olduğunu artık bakanlık ta biliyor. Çözüm yolları arıyor ancak bulduğu çözümler en çok bir yıl dayanıyor. Çünkü sınavsız geçişi sağlayacak sistemi kuramıyorlar. Burada açıkça ifade edilmese de sorun bölgeler arası eşitsizlik. Okullardaki öğretmen ve donanım eksikliğinden kaynaklı adaletsizlikler. “En başarılı” (neye göre olduğu tartışılır) öğrencilerin gidebildiği Fen Liselerine baktığınızda Şırnak Fen Lisesi’nin puanının üzerinde Türkiye’de yüzlerce Anadolu lisesi var. Yani Şırnak Fen Lisesi batıdaki Anadolu liselerinden daha “düşük” bir eğitim veriyor. Üniversite kazandırma oranı düşük. Bunun yanında aynı tür okullarda ülkenin her yanında eşitsizlik var. 500 tam puanla öğrenci alan Anadolu liseleri varken 350 lerle öğrenci alan Anadolu liseleri var. Aynı müfredat ve yönetmelik içerisinde öğretim yapan okullar arasında 150 puan fark. Artık yeni uygulamayla tamamı Anadolu lisesi olan genel liselerle birlikte bu fark daha da artacak. Sonra da ülkede eğitimde birlikten bahsedilecek. Belki bahsedilir ancak inandırıcı olma ihtimali yok.
Okullarda asgari seviyede bir eşitlik gerçekleşmeden bu durum düzelmez. Bakanlık çok kısa bir sürede öğretmen ve yardımcı personel açıklarını tamamlamalıdır. Okul öncesi eğitime çok daha fazla önem verip, öğrencilerin ilköğrenime hazırlanması sağlanmalıdır. Okulların pek çoğunda açık kadro olarak duran rehber öğretmenler bir an önce atanmalıdır. Şu anda özellikle rehber öğretmenler yardımıyla uygulaması yapılabilecek “İlköğretim Kurumları Yöneltme Yönergesi” işler değildir. Öğretmenlerin yönlendirmelerinin bir karşılığı yoktur. Siz öğrenciye neyi önerirseniz önerin ya sınavda kazandığı okula gidecek ya da velinin istediği okula. Zaten değerlendirmede öğretmenine güvenmeyen bakanlık ,okul başarı puanı ile SBS puanı arasında 20 puandan fazla fark olunca öğretmenine soruşturma açmaktadır, yöneltmede de güvenmemektedir.
Öğrencilerimize tercih yaparken bir çok il ve ilçedeki Anadolu liselerini yazabiliyoruz. Bu aşamada da öğrencilerin barınma sorunu ortaya çıkıyor. Artık özel yurtların tarikat yurdu olup olmadığını sorgulamaktan bir aşama ileriye geçip hangi tarikat yurdu olduğunun araştırıldığı aşamaya gelinmiştir. Özel yurtların yanında devlet yurtlarında da tarikat yapılanmalarının olduğu duyumları insanların çocuklarını okutmasında sıkıntı yaratmaktadır.
İstenen, bu tür uygulamalarla emekçi çocuklarının okuma alternatiflerini azaltmaksa bu başarılmakta. Gerçekten tüm ülke çocuklarının okuması hedefleniyorsa şimdi uygulanan yöntemler sorgulanmalı ve düzeltilmelidir.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: eğitim /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.