Karadeniz’de Kürt İşçi Olmak…

Ömer Yıldız - 29 Temmuz 2010 - İşçi Gündemi / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Türkiye sosyalist gündeminde Karadeniz’e çalışmaya giden Kürt işçiler var. Son günlerde AKP’nin de gerçek yüzünü gösterip; milliyetçi çizgideki duruşu sebebiyle tırmanan Kürt düşmanlığının bir sonucu yaşanan olaylar. Elbette insanların bir yerden başka bir yere seyehatı, çalışması, ikameti İnsan Hakkı ve aynı zamanda Anayasa maddesi.

Üstelik Kürt işçiler ekmek parası uğruna; orman işçisi, sebze toplama işçisi, meyve toplama işçisi gibi pek çok işte ve bölgede çalışırlar. Bu işçilerin çalıştığı bölgelerden birisidir Karadeniz. Gittikleri yerlerde çoğunlukla naylon çadırlarda ve olumsuz şartlarda yaşarlar.

Sosyalistler bu işçilerle birlikte yürüdüler. Sizinleyiz deyip destek verdiler. Şimdi Kürt işçiler naylon çadırda , sosyalistler değil. Beraber yürüdünüz de bu işçilerin sigortalı olması gerektiğini düşünmediniz mi? Hep yaptığımız gibi, “seninleyiz, unutmadık unutturmayacağız, dayanışma içinde olacağız” gibi söylemlerle bir günlük ya da bir kaç saatlik eylemlerle yanındayız ezilenlerin. Mevsimlik Kürt işçilerinin bir statüye ihtiyacı var. En azından geçici işçilik, mevsimlik işçilik ile ilgili statü.

Şu anda “dayıbaşı” diye tabir edilen işçibaşlarının isteğine göre çalışan ve mevsimsel gelişmelere göre iş bulan ya da bulamayan, ancak her gittiği yerde kötü muamele gören mevsimlik işçilerin öncelikle bir statüye kavuşturulup sigortalı hale getirilmesi gerekir.

Bizler de şunu iyi bilelim ki sürekli yanında duramayacağın insanlarla “dayanışma” adı altında bir kaç saatlik destekler bir işe yaramıyor. Halkın içinden uzak “sos-sosyalistlerin” kendi siyasal tariflerini doğru yaptıktan sonra “burjuva” içerisinde yerini alıp gerçekten sosyalistlerin mücadelesine engel olmamaları yapacakları en devrimci iş olacaktır.
Not:  “sos-sosyalist”: SOS veren sosyalistler anlamındadır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: geçici işçilik / Kürt işçiler / sos-sosyalist /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.