“Dörtyol” ilçeydi, Türkiye’nin siyasi dörtyolu oldu

Ömer Yıldız - 30 Temmuz 2010 - Güncel Politika / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kelime anlamına baktığınızda rahatlıkla her yöne gidebildiğiniz bir yer izlenimi veriyor “dörtyol”. Ancak bu bir ilçe adı olursa, oraya gidemezsiniz, giremezsiniz.

Hatay Valisi’nin BDP konvoyunun ilçeye girişini engellemesi ancak 400-500 kişilik ülkücü grubu engelleyememesi… Bu da Türkiye’nin siyasi kavşağı. Yani herkes kendi yoluna deniyor.

“Karadeniz’e Kürt işçi giremez” baskısından sonra Dörtyol’a BDP giremez noktasına gelinmiştir.

Doğu illerine CHP, MHP gidemez diyor Başbakan. Kendisi gidiyor heryere yüzlerce korumayla. Ankara taksi durağında içtiği çayı Şırnak taksi durağında içemiyor ancak, çelik yelek gidiyor Hakkari’ye.

Erzurum’da, İzmir’de DTP konvoyu taşlanıyor. Van’da CHP Genel Başkanına yumurta atılıyor. Kayseri’de AKP’li Bakan, Samsun’da BDP eski başkanı Ahmet Türk yumruklanıyor.

Yargı parti başkanına yumruk atmaya 7 bin TL değer biçti geçenlerde. Yumruk atan serbest kaldı. Siyaset ne kadar ucuzladı…

Bu gidişle Devlet siyasi görüşe ve etnik kimliğe göre gidilebilecek iller çizelgesi çıkaracak. Böylece memleketin neresine hangi siyaset ya da etnik köken girer bileceğiz. Siyasi Dörtyol… Ayrılıkçılığın dik alası! Bölünmenin devlet eliyle planlanması…

BDP’den sonra AKP ve MHP Dörtyol’a gitme kararı almış. Siyasi ve etnik kimlikleri bakalım girmelerine izin verecek mi? Vali Bey onları da şehrin girişinde bekleyip “huzur ve sükûn için” giremezsiniz diyecek mi?

Dörtyol olaylarını çıkartanlardan hesap sorulamazsa, yargı, devlet ülkücüler karşısında eskiden olduğu gibi davranıp, Demirel’in veciz ifadesiyle “bana sağcılar cinayet işliyor dedirtemezsiniz” denmeye başlanırsa, Türkiye  12 Eylül öncesine döner…

Bunun ilk adını da 12 Eylül’deki referandumda görülecektir. BDP’yi Dörtyol’a almayan vali,  referandumu BOYKOT etmeye çağıran BDP’lilere  propaganda “özgürlüğü” verebilir mi? “Özgürlükçü” AKP’nin bu kadar geniş özgürlük anlayışı var mı? Sözde özgürlüklerin oylanacağı referandumda ne kadar özgür fikirlerimizi ifade edebileceğiz?

12 Eylül hukuku devam etmiyor bu ülkede! Yetkililerin “etle tırnak” gibiyiz diye ifade ettiği kardeşlikte tırnağın kim olduğu çok belli değil mi? Tırnak uzayınca kesilir doğal olarak. Ne kadar DEMOKRATİK ve ÖZGÜR bir ülkede yaşıyoruz! Ne Mutlu bize…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 12 Eylül / Anayasa Referandumu / Kürt sorunu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.