Hatay Demokrasi Platformu Dörtyol’da

Sol Defter- Haber - 30 Temmuz 2010 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

DÖRTYOL’DA STATÜKOCU GÜÇLER İŞ BAŞINDA!

Atak Dergisi/ Haber Merkezi

29 Temmuz 2010 Hatay Dörtyol halkı, Demokrasi Platformunu çoşkuyla karşıladı

Dörtyol’da Kürt halkına yönelik yapılan saldırıları incelemek ve halkın saldırılar karşısındaki direnişine destek sunmak amacıyla Antakya Demokrasi Platformu olarak 28 Temmuz 2010 tarihinde Dörtyol’a gitme kararı almıştık. Ancak Valiliğin aldığı karar uyarınca bu tarihte gidişimiz engellendiğinden ertesi güne ertelemek durumunda kaldık.

29 Temmuz 2010 tarihinde Antakya Demokrasi Platformu bileşenlerinden Sosyalist Parti, Sosyalist Gelecek, Demokratik Kültür-Sanat Derneği (DEKSAD), Toplumsal Özgürlük Platformu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Eğitim – Sen ve BDP temsilcileri bir heyet oluşturarak Antakya’dan Dörtyol’a hareket ettik.

Antakya – İskenderun arasında Belen’de 3 araçlık heyetimiz durduruldu ve geçişimize engel olunmak istendi. Bir süre yaşanan tartışma sonrasında İl Emniyet Müdürü’nün telefonla talimatı ile geçişimizin engellenmesi kaldırıldı ve yola devam ettik.

Dörtyol’un girişinde yoğun önlemler ve arama noktaları ile karşılaştık. Kontrollerden geçip Kürt halkının yaşadığı Mezbahane Mahallesine geçtik. Mahalle halkı kuşatılmış olduğu halde Diyarbakır’dan yola çıkan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Milletvekillerinin de olduğu konvoyu miting havasında bekliyordu. Saldırıya uğramış ve günlerdir küçücük bir mahallede kuşatılmış oldukları halde yoğun bir coşku, kararlılık ve kenetlenme izleniyordu. Mahalleye giderken bütün evlere, işyerlerine, direklere ve hatta ağaçlara abartılı bir şekilde dikilen Türk bayrakları ‘ulusal birliğin’ simgesi olmaktan daha çok bir tehdit aracı olması amaçlanmış gibiydi. Tanıklar ve gazetecilerden öğreniyoruz ki, bir gün öncesinde bayrak asmamış olan tüm işyerleri ve daha sonra evler saldırıya uğramışlar.

Yoksul Mezbahane mahallesinin orta yerinde kurulu olan platforma davet edildik. Antakya Demokrasi Platformu bileşenlerinden BDP Antakya Merkez İlçe Başkanı Fatoş YENER, Sosyalist Parti Temsilcisi İzzettin KOLDAN, Sosyalist Gelecek Temsilcisi Berkat KAR, Antakya Demokratik Kültür-Sanat Derneği (DEKSAD) Başkanı Mehmet GÜZEL, TÖP Temsilcisi Tülay HATİMOĞULLARI ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Servet KAVUKOĞLU birer konuşma yaptılar. Ayrıca EMEP MYK üyesi Halil İMREK ve ESP 2. Başkanı Ayşe …. birer konuşma yaptılar.

Konuşmalarda halkların birbirine düşürülmek istendiği, birbirine düşman edilmek istendiği, savaş ortamının ısrarla sürdürülmek istendiği ifade edilerek demokrat ve devrimci güçlerin buna izin vermeyeceği, Kürt halkının haklı mücadelesinin bu yolla engellenemeyeceği, saldırılara maruz kalan Kürt halkının yalnız olmadığı ifade edildi.

Diyarbakır’dan gelen Selahattin DEMİRTAŞ ve beraberindeki konvoy Erzin’de durdurularak Dörtyol’a geçişi engellendi. Bütün uğraşlara rağmen geçişine izin verilmeyen konvoy geri dönmek zorunda kaldı. Ancak BDP Eş Başkanı Selahattin DEMİRTAŞ telefon bağlantısı ile meydanda toplanmış olan kitleye bir konuşma yaptı.

Konvoyun İlçeye alınmamasını protesto eden bir grup, BDP’li yetkililerin engelleme çabalarına rağmen otobana çıkmak istemesi üzerine polisler biber gazı ile müdahale ettiler. Meydandaki bütün kitle gazdan etkilenirken bir kişi gazın etkisiyle dengesini yitirip köprüden düşmek suretiyle yaralandı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Dörtyol / Kürt sorunu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.