İstanbul’da boykot mitingi

N. Cemal - 1 Ağustos 2010 - Güncel Politika / Türkiye / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve “Anayasa Referandumunu Boykot” diyen sol / sosyalist güçlerin düzenlediği İstanbul Çağlayan mitingi gerçekleştirildi.

Halayların çekildiği ve “PKK Halktır Halk Burada” sloganlarının atıldığı mitinge beş bini aşkın kişi katıldı. Bu sayının “az” olduğundan hareketle “BDP’nin miting için iyi bir çalışma yapmadığı” yorumlarının da konuşulduğu mitingde, “güneşin ve sıcağın etkisinin belirleyiciliği” de yabana atılamaz yorumlardandı.

Görünüm olarak yoğun bir polis önlemi olmamasına karşın İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın -yüksek bir binanın çatısından- mitingi bizzat izlemesi de dikkatleri çekti.

Milletvekili Sebahat Tuncel ile Hasip Kaplan da mitingde yer alarak konuşma yaptılar. Konuşmaların tümünde de alanda bulunanlara “boykot” şiarı attırılmaya çalışıldı.

“30 yıldır Kenan Evren’in deli gömleği anayasası var” diyerek konuşan Hasip Kaplan; “Hem Evren hem de Başbakan anayasasını alıp gitsin” diye vurguladı. “İspanya’da Katalanlar nasıl özgür olduysa, Türkiye’ye de öyle yapacağız” diyen Kaplan; “Başbakan Gazze’yi gördü, Bosna’yı gördü, ama Kürt vatandaşını görmedi” dedi. “Bir tek özel ordunuz yoktu” diye eleştiren Kaplan; “sandığa gitmeyin, boykot edin” çağrısında bulundu.
“Kürt sorununun çözümü konusunda kiminle müzakere edilsin?” diye soran İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’e ise miting kitlesi gür bir sesle “Öcalan” diye cevap verdi. Bu cevabın netliği de, gürlüğü de, miting boyunca attırılmaya çalışılan “boykot” şiarlarında hiçbir suretle aynı tonu taşıyamadı. “Abdullah Öcalan, Kürt sorununun çözümü konusunda rol almak istediğini, Kürt ve Türk halkının eşit ve özgür yurttaşlar olarak kardeşçe yaşamaları konusunda sorumluluk almaya hazır olduğunu söylüyor” diyen Sebahat Tuncel, konuşmasının devamında; “Sayın Başbakan, Öcalan’ın uzattığı eli artık tutun” dedi.

“Anayasa Referandumunu Boykot” diyen sol / sosyalist güçlerin isimleri de kürsüden teker teker okundu ve “alkış” istenerek; “işte boykot cephesi burada” denildi. Sol / sosyalist güçlerin katılımının da sayısal olarak çok düşük olduğu gerçeği dikkat çekiciydi. Hatta, ismi anons edilen bazı grupların pankart ve flaması da görünürde yoktu.

Boğucu sıcak etkiliydi.

Eğer mitinge katılım esas alınacaksa, “sıcağa rağmen beş bini aşan bir kitle” değerlendirmelerine rağmen “boykot cephesi”nin İstanbul’da güçlü bir görünüm sunamadığını kabul etmemiz gerekecek. “Anayasa Referandumunu Boykot” diyenlerden birisi olmama karşın, bu gerçekliği de görmemiz gerek diyorum…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Anayasa Referandumu / Boykot /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.