Bilgi Üniversitesinde işe iade kazanıldı

Sol Defter- Haber - 5 Ağustos 2010 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Özel vakıf üniversitelerinden Bilgi Üniversitesinde çalışanlar, DİSK Sosyal-İş Sendikasına üye oluyorlar. Yaklaşık bin 500 kişinin çalıştığı üniversitede yaklaşık 4 aydır örgütlenme faaliyeti sürüyor. Sendikalaşma sırasında 3 işçi işten çıkartılmıştı. İşçiler de üniversitenin içine çadır kurarak, işe iadelerini talep ettiler.

Üç aya yakın (82 gün) süren çadır eyleminin ardından sendika ile üniversite yönetimi arasında yapılan görüşmeler sonucunda 3 işçiden 2’si, Bülent Karaçeper ve Rıza Karaçeper işe döndü. Bir işçinin (Kadir Karabulak) işe iadesi sağlanamadı. Ankara’da TEKEL işçilerinin eylemlerinden örnek alınarak başlatılan çadır eylemine de son verildi.

Sosyal-İş Genel Sekreteri Celal Uyar, üniversite yönetimiyle yapılan görüşmelerde, iki işçinin de işten çıkarıldıkları tarihteki hak ve ücret düzeyleri korunarak, Ağustos ayında işbaşı yapmaları konusunda anlaşmaya varıldığını belirtti. Rıza Karaçeper 2 Ağustos’ta iş başı yaptı. Bülent Karaçeper ise, izin dönüşü iş başı yapacağını belirtti.

Sendikalaşma çalışması kaldığı yerden devam edecek.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Bilgi Üniversitesi / işe iade / sendikalaşma /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.