Çel Mer işçisi kazandı!

Sol Defter- Haber - 5 Ağustos 2010 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

http://www.kizilbayrak.net/sinif-hareketi/haber/arsiv/2010/08/05/artikel/170/isgal-silahini.html

(05.08.2010) – ÇEL-MER Çelik Fabrikası’nda Birleşik Metal-İş’te örgütlenmeleri üzerine ÇEL-MER patronunun işten atma saldırısıyla karşı karşıya kalan işçilerin, sendikal hakları için gerçekleştirdikleri fabrika işgali eylemi dördüncü gününde sona erdi.

İzmit Valiliği’yle patron ve sendika temsilcilerinin bugün (5 Ağustos) saat 15.00’te gerçekleştirdiği görüşmenin sonucu açıklandı. Sendikacıların işçilere yaptığı açıklamada, taleplerin kısmen kabul edildiği söylendi.

Buna göre işten atılan 23 işçiden 12’si işe geri alınacak ve fabrikada sendikal örgütlülük tanınacak.

Polis-patron işbirliğinde gerçekleştirilen türlü baskı ve saldırıya rağmen 4 gün boyunca işgal eylemlerini sürdüren işçiler ise sendikacıları fabrikadan çıkararak görüşmeyi değerlendirdi.

İşçilerin genel eğilimi eylemi bitirmek yönlü olduğu için direniş komitesi de kararını bu şekilde açıkladı. İşçiler vinçlerden inerek ailelerinin ve eylem boyunca kendilerini yalnız bırakmayan ilerici ve devrimci güçlerin yanına geldiler.

Burada açıklama yapan BMİS Genel Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar, ÇEL-MER işçisinin iradesiyle ve kararlığıyla kazandığını belirtti. İşçiler ana kapı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: direniş / işgal /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.