Sosyalistler kapitalizm pazarında

Ömer Yıldız - 5 Ağustos 2010 - Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Arşivlemek önemli bir meziyet. Çok büyük emek ve sabır gerektiren bir çalışma. Arşivleme yapanların bu günleri değerlendirmesi sosyalist sol açısından önemli olacak. Ülkenin başbakanı sosyalistleri “demokrasi mücadelesi” adını verdiği anayasa değişikliği referandumunda örnek gösteriyor. “Gözyaşları” ile “sulandırmış” olsa da, durumu demokrasi mücadelesinin önderliğini sosyalistlerin yaptığı gerçeğinin bir kabullenmesi olarak görebiliriz.

Ülkede herkes 12 Eylül’e karşı! Ben referandumda oy kullanacak yaşta değildim ancak kullanmış olsaydım kendimden şüphe ederdim yüzde doksan küsuru ben mi verdim diye. Şu anda siyaset sahnesindekiler, yazarlar, akademisyenler gibi pek çok kesim hep birlikte anayasaya hayır dediklerini söylüyorlar. Bu durum hep yaşanıyor zaten; AKP yüzde 47 aldığında da sorduğunuz hiç kimse ben verdim demiyordu.

Bu durum klasik Ortadoğu halk görüntüsü. Güçten yana olmak. Darbe sonrası darbeciler güçlüydü ve oylamada anayasaya evet dediler. Şimdi değişiklik yanlıları “göreceli” güçlü herkes 12 Eylül anayasası değişsin diyor.

Sosyalistlere kapısını kapamış CHP’li bir belediye Terzi Fikri’nin anıtını dikmek istiyor. Gerçi bu anıtı dikmek sadece o belediyenin meclisinin kararı ile olmaz. Terzi Fikri’nin mücadele arkadaşlarının onay vermesi gerekir meşru olması için. Ancak gene de “düzenin” sosyalistlerin hakkını teslime bir örnek te bu durum oluşturuyor.

Bütün bu gelişmelerde bizim dikkat etmemiz gereken şey; bizi kullananların sadece adımızı kullanmaları. Yani, Erdal EREN’den bahsederken, Terzi Fikri’den bahsederken isim üzerinden gidiliyor. Halka bu insanların mücadelesi anlatılmadan yapılan bir “çalma” işlemi. Tıpkı kapitalist sistemin CHE poster ve t-şortlarından para kazanması gibi. Devrimcilerin görüntüsünden siyasi ya da ekonomik çıkar sağlamak isteyenlere dikkat etmek gerekli.

Sömürü düzeni bizim mücadele önderlerimizi  kullanıyor.

Bunlar yakaladıklarını bitirmeden bırakmazlar…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 12 Eylül / Anayasa Referandumu / devrimci değerler / sosyalist olmak /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.