Düzeni tersyüz etmek gerek

Ömer Yıldız - 6 Ağustos 2010 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bazı yazılar vardır tersinden de düzünden de aynı okunur. Bazı olaylarında neresinden bakarsan bak durum değişmez. Ya da bir kesim için değişmez.

Türkiye’de insanların pek çoğu borsadaki iniş çıkışları takip eder ancak borsada parası yoktur. Bırakın borsada parası olmamasını ekmek alacak parası yoktur. Ancak borsadaki dalgalanmanın hayatını olumsuz etkileyeceğini düşünür. Hayatın zaten “olumsuz”. Borsa inse ne çıksa ne.

Buna benzer son olay YAŞ toplantı kararları. İktidar ve muhalefet kendi siyasi çıkarları doğrultusunda hamleler, konuşmalar yapıyorlar. Sıradan insanlar da askeri bürokrasinin oluşumunun hayatını etkileyeceğini düşünüyor. Sanıyor ki kişiler yönetiyor ülkeyi. Oysa ülkeyi yöneten sistem. Hem de sıradan insana karşı acımasız bir sistem.

Bu tür atamalardan önce “laik kesim” bazı isimler telaffuz eder bunlar “bizden” diye. “Dinciler” atanması engellenene “başardık” nidalarıyla sevinirler. Oysa kazanan hep “liberaller”dir.

“Balyoz” a adı karışanlar terfi etmemiş! 28 Şubat’ta Sincan’da tankları yürüten komutan terfi etmedi mi? Tıpkı 27 Nisan e muhtırasında olduğu gibi her iktidarın “iyi çocukları” var. Sabit sistem içerisinde “x” ya da “y” Genelkurmay Başkanı olmuş ne değişir?

Önceden seçimleri sabaha kadar izlerdim televizyondan, sonuçları ne olacak? Hangi parti kazanacak? diye. Sonra bir seçimde anladım ki hiç biz kazanmıyoruz. Öyle ise onları seyretmek yerine işime bakayım. Onların gündemi benim gündemim değil. Ne diye vaktimi liberaller için harcayayım. Düzden de tersten de aynı yazı, aynı düzen. Düzene yorum yapmaktansa düzeni tersyüz etmek lazım.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: sosyalist değerler /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.