Herkese iş, iş güvenliği, güvenli gelecek!

Sol Defter- Haber - 6 Ağustos 2010 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İşçi sağlığı, iş güvenliği hizmetleri,

taşeron firmaların kâr hırsına kurban edilemez!

Herkese iş, iş güvenliği, güvenli gelecek!

AKP hükümeti Meclis kapanmadan önce sermaye sınıfına bir hizmet daha yaptı. İş Güvenliği konusunu taşeron firmalara ve özel şirketlere verilmesini sağlayarak, kaza durumunda patronları yükümlülükten kurtardı. İşçiyi suçlu ve sorumlu sayacak bir düzenleme Cumhurbaşkanının onayıyla yürürlüğe girdi.

Yeni düzenlemeyle “işyeri hekimi ve iş güvenliği birimi veya konu ile ilgili uzmanı bulunmayan işletmeler işyeri dışından iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alabilecek”. İşçi sağlığı piyasaya terk edilecek.

Türkiye’de iş kazalarının ve meslek hastalıklarının çoğu kayıtlı değil. Kayıtlı olanların sayısı bile korkutucu boyutlarda.

2009 yılına ait Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göreyse, Türkiye’de yılda ortalama 170 bin iş kazasının meydana geldiği, iş kazalarında ölenlerin sayısının bin 140, sakat kalanların 2 bin 850 kişi olduğu kayıt altına alınmış.

Temmuz ayında basına yansıyan işçi ölümleri bile yeterince korkunçtur: 15 Temmuz’da Tuzla’da vinçten düşerek ölen tersane işçisi, 25 Temmuz’da Zonguldak’ta ölen 4 tersane işçisi, 28 Temmuz’da Antalya’da 13’üncü kattan düşerek ölen 18 yaşındaki inşaat işçisi gibi, Erzurum’da köyünde ölümü beklerken hayatını kaybeden 23 yaşındaki kot kumlama işçisi… hepsi de gözlerimizin önünde aramızdan ayrılıp gitti.

Yeni yasayla doktor ve mühendislerin de çalışma koşulları ağırlaşacak, iş yükleri artacak ve de sermayenin suçlarına ortak olmuş olacaklar.

Yeni yasayla bu alanda hizmet verecek olan özel şirketler, taşeron firmalar olacağı için, şirketler kâğıt üstünde önlem alınmış sayılacak, iş güvenliği uzmanı çalıştırmış olacaklar. Böylece ihmal ve kusur işçide aranacak.

Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu, sağlığımızı ve geleceğimizi tehlikeye atan bu yasaya karşı kamuoyunun dikkatini çekmek istiyor. Cumhurbaşkanı bundan önceki pek çok sağlık ve sosyal güvenlik hakkındaki yasada olduğu gibi derhal onaylayarak, AKP hükümetini cesaretlendiriyor. Demokrasi ve özgürlüklerden söz eden AKP hükümeti iş cinayetlerini önleme konusunda ciddi ve samimi davranmayarak, gerçek niyetini ve kime hizmet ettiğini ortaya koymaktadır.

Yasadan sonra özellikle Tuzla Tersane bölgesinde artacak olan iş cinayeti ve kazalardan AKP hükümetini ve patronları sorumlu tutacağımızı ilan edeceğimiz basın açıklamasına Tersane işçi ve emekçilerini davet ediyoruz.

Basın Açıklaması

Tarihi: 11 Ağustos 2010 Çarşamba

Saat: 17.00

Yer: Tuzla Gemi Tersanesi önü

Herkese Sağlık Güvenli gelecek Platformu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: HSGGP / İşçi sağlığı iş güvenliği /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.