İSKİ işçileriyle sınıf dayanışması

N. Cemal - 7 Ağustos 2010 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İSKİ işçilerinin direnişinin 136. gününde gerçekleştirilen dayanışma gecesinde, direnişçi işçiler ve sınıf dostları yanlarındaydı.

Bir süredir atıllaştığı yönünde eleştiriler alan ve yeni eylem arayışlara giren İSKİ direnişinin bu dayanışma gecesi ile yeni bir ivmelenme yaratabileceği vurgulanıyor.

İSKİ direnişçilerinden Ercan, dayanışma gecesinin hedefini kendi internet sitelerinde yazılı olarak şöyle ifade etmişti; “Direnişimizin bundan sonra evrileceği yolu ve izlenecek güzergahı kitlelere duyurma, direnişteki arkadaşlarımıza maddi açıdan yaşadıkları sıkıntılardan bir nebze olsun kurtularak nefes alma imkanı sağlama, bundan sonraki faaliyetlerin sağlıklı yürümesi adına bir fon oluşturma, diğer direnişçi kardeşlerimiz ve zor şartlarda çalışan emekçi dostlarımızla tek bir yürekten sorunların ve çözüm yollarının aktarılması adına bir dayanışma gecesi düzenlemekteyiz…”

6 Ağustos 2010 tarihinde saat 19.30′da Osmanbey La Bella düğün salonunda başlayan dayanışma etkinliğinde tiyatro gösterisi yanı sıra şiir ve müzik etkinlikleri de vardı. Özellikle de Bandista gurubu geceye renk katarak hareketlendirdi. Gecede, anayasa referandumu süreci ile ilgili olarak “İşçiler Nasıl Bir Anayasa İstiyor” başlıklı bir metin de okunarak imzaya açıldı.

Direnişteki UPS işçileri toplu olarak geceye katıldılar. Tekel işçileri adına temsili bir katılım oldu. Tuzla tersane işçilerinden temsili katılım vardı. Atık kağıt işçilerinden aktif katılım vardı. Özellikle de fabrika işgallerini başarıyla sonuçlandırarak atılan işçi arkadaşlarını işe aldırmayı başaran ve patrona sendikayı kabul ettiren Çel – Mer işçilerinin katılımı coşku yarattı. “Yaşasın Çel – Mer Direnişimiz” sloganlarıyla salona giren işçiler, “Direne Direne Kazanacağız” sloganlarıyla desteklendiler. Dayanışmacı sol / sosyalist kurumların mesajları okundu.

Atık kağıt işçilerinden “Can Baba” Ankara’daki örgütlenme süreçlerini, Belediye Başkanı Melih Gökçek’in saldırılarını ve terörle mücadeleden çevik kuvvete, narkotik şubeden gasp masasına kadar emniyetin tüm birimleriyle nasıl karşı karşıya getirildiklerini anlattı.

Direnişteki UPS işçileri adına yapılan konuşmada mücadele süreci anlatılarak, bu süreçte sendikalarının kendilerine destek ve katkı sunduğu özellikle vurgulandı.

Tekel işçileri adına Cevizli Tekel işçisi Metin Arslan bir konuşma yaptı ve “Direnişçi İşçiler Platformu” adına geceyi selamladı. İSKİ direnişçilerine, “birlikte kurduğumuz” diye vurguladığı Direnişçi İşçiler Platformu’nun süreçteki işlevini anlatırken, sınıf mücadelesindeki birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekti; “Birleşe Birleşe Kazanacağız” dedi.

Tuzla tersane işçileri adına yapılan konuşmada “18. yüzyıl şartlarında” çalıştırıldıkları vurgulanarak, tersanelerde ölümlerin devam ettiğinden söz edildi.

Çel – Mer işçileri adına iki direnişçi işçi süreci anlattılar. “Bakkaldan peynir ekmek alır gibi sendikaya üye olunmadığını” ve “sendikalılaşmanın zor bir iş olduğunun” vurgulanmasıyla birlikte, mücadele sürecinde sendikalarının da kendilerine çok fazlaca katkı sunmadığı eleştirel bir dille ifade edildi. İşten atılınca fabrika önünde oturmaya ve beklemeye başladıklarını, dayanışmacıların getirdiği kumanyayla beslendiklerini ve bir süre sonra oturarak ve gelen kumanyaları yiyerek direniş gerçekleştirilemeyeceğini anladıklarını anlatan Çel – Mer işçileri, fabrika işgaline uzanan direniş süreçlerini anlattılar. Konuşmalarının sonunda Çel – Mer işçilerinin bir de temennisi vardı; “Umarız ki verdiğimiz mücadelenin sınıf mücadelesine de bir katkısı olur…”

Saat 23.15’de gece sona erdi ve İSKİ direnişçileri ile sınıf dayanışmacı dostları görüşmek üzere vedalaştılar.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Direnişteki İşçiler Platformu / İSKİ /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.