Die Linke

Ömer Yıldız - 9 Ağustos 2010 - Dünya Solu / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Merak “tarihsel buluşmaya çağrı” metni ile başladı. Metnin hazırlık aşamasında az da olsa çalışmaları izledim. Ortaya çıkan metin oldukça heyecanlandırdı beni. Devamında “çerçeve metin” geldi ve biraz durakladım.

Metinde geniş kitleleri hedeflediğinden bazı bölümlerin sosyal demokrat gelmesinin normal olduğu vurgusu yapıldı. Kurulacak yeni parti için örneği de Die Linke (Sol Parti) olarak verdiler. Acaba örnek aldığımız parti nasıldır diye bir sebepten gittiğim Almanya’da partililerle buluştum.

Öncelikle sosyal demokrat tanımının ülkemizde ne yazık ki liberallikle karıştırıldığı gerçeği ortaya çıktı. Oradaki sosyal demokratlar da liberal sistem içerisinde mücadele ediyorlar ancak hayallerinde sosyalist bir iktidar hep var. Ülkemizde yaşanan süreç, sol siyaseti sağın alternatifi olmak için olabildiğince sağa çektiği, gerçeği çıkıyor insanın karşısına.

Bir çok farklılıkla birlikte Linke yaşamsal bir takım hedefler almada başarılı. Örneğin işsizlik ücreti üzerinden çok iyi bir mücadele yürütüyor emekçiler adına. Saatlik,1 Euro luk, zorunlu çalışmalar var mücadele ettikleri. İnsanların hissettikleri konular ve çok yakıcı.

Eşitler partide. Belki de bizden en önemli farkları bu. Biz de sosyalist yapılarda bile eşit değilsin mücadele arkadaşlarınla.

Gündemi kendileri oluşturuyor. Emekçiler açısından olumsuz durumları çok iyi bir mücadele ve propaganda ile gündemleştiriyor. Bu çalışmasının sonucunda da bir çok eyalette başarılı olmaya başladılar.

Bunun üzerinden yaptığımız EDP kuruluş aşaması eleştirileri dikkate alınmadı. Kişisel ve zaten yerelde yaşadığınız için gerçekçi görülmedi eleştiriler. Ya da “eşitler” arasında yerimiz gereği söylediklerimiz dinlenmedi bile.

Emekçilere dokunan, yoksul halkın içinde yaşayan, yaşamak zorunda olan kişilerden uzak oluşturulan yapılar elitist bir bakışla yaklaştı söylenenlere. Ta ki sayısal olarak il örgütü kurulması ihtiyaç oluncaya dek. O zaman yerelde yaşayanlar hatırlanıp telefonlarla örgüt kurulması istendi.

Aynı durumu ÖDP’de de yaşamıştık. Genel seçimlerde bir çiftçi arkadaşı birinci sıra aday göstermiştik. Parti kim olduğunu bile merak etmedi. Aramadı, sormadı. Sadece aday olsun, olmazsa merkezden bir aday yazarız kimsenin tanımadığı, mantığı hakim.

Linke halkın içinde bir sosyal demokrat parti. Türkiye’de solcular halkın içine girmeden iktidar olamayacaklarını bildikleri halde girmezler. Yoksul halk gibi yaşamak belki zor gelen. Belki  de halk onlara devrimciliğin ne olduğunu anlatacak ve kendileri burjuva kalacak endişesi taşıyorlar. Salon devrimcilerinin son şansı. Bir an önce burjuva düşüncelerinizden kurtulup halkın içine girin.

Yoksa, zaten yoksunuz!

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Die Linke / sosyalist olmak / sosyalist sol /

Comments

  1. Özgür diyor ki:

    “Linke halkın içinde bir sosyal demokrat parti” demişsiniz. Bildiğim kadarıyla Linke kendini sosyal demokrat olarak değil sol olarak tanımlıyor. Sosyal demokrat tabirinin kendi yorumunuz olduğunu belirtseydiniz daha doğru olurdu.

  2. Ömer diyor ki:

    Doğru benim yorumum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.