TEKEL işçilerine Türkel’den tehdit

Sol Defter- Haber - 12 Ağustos 2010 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

12 Ağustos 2010

Sendika Genel Merkezlerine ve Kamuoyunun Bilgisine;

Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel’in 9 Ağustos günü ANKA Haber Ajansına verdiği röportajdan sonra, 10 Ağustos Salı günü Genel Merkezimize yapacağımız ziyaretimizi ileriki tarihe ertelemeye karar verdik. Konuyla ilgili basın açıklaması aşağıdadır:

Değerli kamuoyu,

4 C’ye karşı mücadelenin içinde olup bedel ödeyip, sadece copu ve tazyikli suyu değil, Hamdullah’ın ölümünü, kız kardeşimizin intiharını, yakınlarımızın ölümünü, evi yanan işçinin acısını, 78 gün boyunca her türlü kötü muameleyi, hak mücadelesi adına sineye çektik. Sendikanın yolunda yürüdük.

Sendikamız Tek Gıda-İş’in 1-2 Nisan’dan sonra eylemlere ara vermesinin ertesinde 4 C’ye karşı mücadelemizi çeşitli platformlarda sürdürmek zorunda kaldık. Son olarak 2-6 Temmuz tarihlerinde Ankara’da Türk-İş Genel Merkezine ve TBMM’ne giderek 4 C’nin iptal edilmesi mücadelesini büyütmeye çalıştık.

Sendikamız bu süreçte fiili olarak yanımızda olmasa da, anlayışla karşıladığını açıkladı. Ayrıca 24-25 Mayıs tarihlerinde Türk-İş Bölge Temsilciliklerindeki demokratik tepki eylemlerine şube yöneticilerimiz katıldı, destek verdi. Hatta 1 Mayıs kürsüsünde şube başkan ve yöneticilerimiz de vardı. Genel Merkezimizden yapılan tüm açıklamalarda bizlerin haklı olduğu vurgulanıyordu.

Ancak 9 Ağustos günü Genel Başkan Mustafa Türkel’in ANKA Haber Ajansıyla yaptığı röportaj, bizi derinden üzdü. Gazetecinin “Çeşitli illerden bir grup işçinin İstanbul’a gelerek sizi ziyaret edeceği ve duruma göre Ankara’ya geçeceği” hakkındaki sorusuna Türkel, şöyle yanıt veriyor:

“İşçilerin geleceğinden bilgim yok. Gelirlerse de bizimle görüşme şansı yok. Burası dingonun ahırı değil her gelenle görüşmem. Gelirlerse TEK GIDA’ya giremezler. Çünkü onlar artık bizim üyemiz değil bu artık eşkıyalığa girer. Canı isteyen de ben gidiyorum diyerek gelirse Türk-İş’teki aynı muameleyi görürler. Herkes şubesinin kararlarına uyacak. Canı isteyen ben gidiyorum görüşürüm diyemez. Bu kadar net. Bizimle görüşebilmenin yolları usulleri vardır. Şubesine bölgesine gider gerekiyorsa görüşme talebi uygunsa biz kalkar gideriz. Nitekim bana İzmir’den talep geldi. Ben gittim; 50 kişinin buraya gelmesi başka, benim gitmem başka. O tür talepleri doğru bulmuyorum. Öyle birkaç tane aklı evvel sapık provokatör var. Bunlara artık bu eylem sürecinde de tanıyorum. Onların bir kaçının organize ettiği zaman zaman küfre kadar götürdükleri oluyor. Nitekim Türk-İş’in önüne de gidip aynı hareketleri yapmaya çalışan da o takım zaten. Biz onları artık TEKEL işçisi olarak da görmüyoruz. 78 gün boyunca yuhalamaları da yaparak o eylemi sulandırdılar. O eylemi yaparak kendilerini ön plana çıkarmaya çalışan bizim gözümüzde ajan provokatördür”(abç)

Bu açıklamadaki “dingonun  ahırı, sapık provokatör, ajan provokatör, TEKEL işçisi olarak da görmüyoruz” ifadelerini hak etmiyoruz. Bu sözler saygı ve ahlak sınırlarını da zorlamakta, hakaret kapsamına girmektedir. Sendikalardaki çürümenin derinliğini de gösteriyor. Tek Gıda-İş’in geleneğine, Türkel’in Türk-İş Genel Sekreterliğinden istifa gerekçelerine aykırı düşüyor. Söz konusu işçiler meydandadır; Türkel gibi herkes de tanıyor! Ancak Nisan’dan beri tek bir eylem dahi yapmayan Mustafa Türkel yönetiminin, “nerede, kimin yanında?” olduğunu açıklamaya ihtiyaç var.

Güvencesizliğe karşı iş güvencesi, güvenli gelecek mücadelesi yürüten işçiler olarak ziyaretimizi ne zaman ve hangi biçimde gerçekleştireceğimizi daha ileride sizlerle paylaşacağız. Kamuoyuna duyurulur…

Tek Gıda-İş Üyesi TEKEL İşçileri

NOT: Mustafa Türkel’in röportajını okumak için:

http://www.haberx.com/tekgidais_baskani_turkel_4cye_gecmek_ayri_basvurmak_ayri%2817,n,10417860,726%29.aspx

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 4 C / TEKEL işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.