Tayyip Konuşurken, Dersim Bombalanıyordu!

Sol Defter- Haber - 15 Ağustos 2010 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya’daki referandum mitinginde, geçmişte Dersim köylerini CHP’nin bombaladığını söyledi. Erdoğan bu sözleri söylediği sırada, Tunceli 4. Tugay Komutanlığı’ndan kalkan Kobra ve Skorski tipi helikopterler Zel Dağı, Kutu Deresi ve Dokuz Kayalıklar mıntıkasını bombalıyordu…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya’da yaptığı mitingde ‘katliam’ ifadesini kullanmadan Dersim’de yaşananlara dikkat çekti. Açıklamaları aynı zamanda Dersim’deki katliamların itirafı olurken, Dersim köylerinin bombalanmasından CHP’nin sorumlu olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Dersimli olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Dersim ile ilgili ne söylediklerini biliyorsunuz değil mi? Vergi vermediler diye Dersim’in köylerini kim bombaladı? Zamanının, o zaman ki Cumhurbaşkanı’nın emriyle… Kimdi? İsmet İnönü, CHP’nin başındaydı. Yani CHP bombaladı. 20 bin, 30 bin, 40 bin, 50 bin kişinin yargısız infaz edildiği söylenir. İnsaf ya. İşte sizin cemaziyelevveliniz bu. Gelin de siz bunu temizleyin önce” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN KONUŞURKEN DERSİM BOMBALANIYORDU
Dersim’de geçmişte bu katliamlar yaşanırken, bugün de köyler bombalanmaya devam ediyor. Diğer bir ifadeyle CHP döneminde bombalanan Kürdistan coğrafyası AKP döneminde de bombaların hedefi olmaya devam etti. Erdoğan’ın Sakarya’da konuşma yaptığı sırada Tunceli 4. Tugay Komutanlığı’ndan kalkan Kobra ve Skorski tipi helikopterler Zel Dağı, Kutu Deresi ve Dokuz Kayalıklar mıntıkasını bombalıyordu. Dersim’in Wenk ve Halbori mıntıkasına dün yapılan bombardıman sonucu ise çıkan yangın hala sürüyordu. ANF kayıtlarına göre Temmuz ayından 10 Ağustos’a kadar Türk ordusunun bombardımanları nedeniyle 61 alanda yangın çıktı.

(ANF)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Dersim / Kürt sorunu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.