Haber-İş’de tasfiye: Sol sendikacılarda çürüme devam ediyor

Seyfi Adalı - 16 Ağustos 2010 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Haber-İş İstanbul 1 Nolu Şubede yaklaşık 20 yıldır sosyalist olduğu iddiasında olan bir şube başkanı bulunuyor: Levent Dokuyucu. Haber-İş’i tanımayanlar için hatırlatalım, Türk-İş’e bağlı olan bu sendikanın başında Büyük Birlik Partisi’ne yakın bir genel başkan (Ali Akcan) oturuyor.

BBP’li br genel başkan ve sosyalist iddialı bir şube başkanı. Çelişkili mi? Kuşkusuz hayır. Eğer tabandan bir desteğe dayalı şube başkanı olunursa, tabii ki BBP’li genel başkana da direnmek mümkün.

Ya da…

Ali Akcan’a dayanmak zorundasınız.

Fizik kuralı bu: Doğada boşluk bulunmuyor.

Neden bu girişi ve hatırlatmayı yapma ihtiyacı duyduk: Çünkü Telekom Gayrettepe Baştemsilcisi, yani işçilerin oyuyla seçilen baş temsilci Yener Ünal, 16 Ağustos itibariyle şube ve genel merkezin ortak imzaladığı bir yazıyla görevinden alındı.

Neden? Şube kongresinde muhalefetin başkan adayıydı ve geçtiğimiz ay BirGün Gazetesinde manşet olan Ali Akcan’ın mal varlığı, serveti ve oğlu ile muhasebecisinin Antalya Kemer’deki sendikaya ait otelden elde ettiği yasadışı kazancın kamoyuna açıklanması sendika yönetimini rahatsız etmiştir.

Ali Akcan-Levent Dokuyucu çifti de, Sendikalar Yasasının demokratik olmayan yanlarından biri olan sendika yönetimine temsilcilerin atanması ve geri alınması hakkının  tanınmış olmasından yararlanarak, baş temsilciyi görevden almadılar. Sendika şubesi ve genel merkezi kendisine muhalif gördüğü temsilciyi görevden alabiliyor, şubeyi bir başka şubeye bağlayabiliyor ya da genel kurul kararıyla şube kapatabiliyor.

Bizi burada ilgilendiren sosyalist ibareli başkan: Levent Dokuyucu.

Son şube kongresini bir-iki oyla kazandı. Üstelik seçilmeden atanan delegelerin oylarıyla, bizzat atama yoluyla şube başykanı oldu. Bu da yetmedi, yerini sağlamlaştırmak içigenel merkez yedek yönetim kurulu üyesi oldu. Şimdi de, kendisine muhalif olan, gerçekten emekçi ve sosyalist olan, işçilerin seçtiği sosyalist temsilcilerin tasfiye edilmesine girişmiş bulunuyor.

Sendika bürokrasisinin devasa gücüne paralel olarak sosyalist harekette de bürokratikleşme atbaşı gidiyor. Hatta sosyalist parti ve örgütlerimiz bürokratik sendikacılarlarla “işbirliği”, “çıkar ortaklığı” içine girerek tabandan gelişen işçi muhalefetleriyle de aralarına sınır koyuyor.

Sadece Haber-İş’te mi durum böyle? Hayır, Hava-İş’ten Tek Gıda-İş’e kadar bir dizi Türk-İş üyesi sendikada olduğu gibi DİSK ve KESK içinde de “sosyalist bürokratik kast” kendini hissettirmektedir.

Radikal Gazetesi yazarı Tahran Erdem’in bugünkü yazısında KESK Genel Başkanı Sami Evren için ifade ettiği gibi: “Sami Evren’i seçenler O’nun yaptıklarını görmüyorlar mı? Veya bunlara karşın O, kendisini seçenleri kongresine nasıl taşıyabiliyor?”

Emek Partisi üyesi ve çeşitli seviyelerde yöneticisi olan Levent Dokuyucu’nun sosyalist ve seçilmiş bir baştemsilciyi görevden almış olmasının tek anlamı var, o da baş edemediği işçi muhalefetini BBP’li Genel Başkan ve gerici sendika yasalarına dayanarak görevden almak olmuştur.

“Telekom İşçilerinin Sesi”nin şube kongresinde başkan adayı da olan Yener Ünal’ın gerici bir ittifakla ve gerici yasalara dayanarak gördevden alınması, sendikal hardeketteki çürümeyi ortaya koyduğu gibi, yenilenme ihtiyacını ve görevini de önümüze koymakta.

Öyleyse, sendika bürokrasisine olduğu gibi, sol yaftalı sosyalist sendikacılıra karşı da tabanın söz ve karar hakkını savunmamız acil önemde bir görevdir.

Tabii ki işçilerin de bu atama yönetime gereken cevabı vereceklerinden eminiz. Telekom işçilerine hak mücadelesinde olduğu gibi, sendika içi demokrasi mücadelesinde de güveniyoruz.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Haber-İş / Telekom İşçilerinin Sesi /

Comments

 1. Haber-İş Sendikası diyor ki:

  Ahlaki düzeysizlik hala devam ediyor. Biz artık ahlaksız saldırılara son kez cevap veriyoruz. Kendinden menkul hiç kimsenin umursamadığı sizler için son sözlerimizdir. Birkaç soruyla başlamak istiyoruz;
  1- Siz kimsiniz de, kimilerine sosyalist yaftasını vuruyorsunuz, kimilerine de çürümüş sol sendikacı suçlamasında bulunuyorsunuz.Bilirkişi heyeti falanmısınız?
  2- Yener ÜNAL’ın avukatımısınız? Ya da o şahsı 8 ayda sosyalist ilan eden hakem heyetimisiniz?
  3- Sitenizin yazar kadrosuna bakınca Hava-İş Kongresinde Atilay AYÇİN’e karşı cemaatçilerle ittifak yapan kuşaktansınız anlaşılan. O kongredeki ittifakçı tutumunuzun işvereni ne kadar mutlu ettiğinin bizzat şahidiyim. Ha bu arada koluna çanta takıp birey olarak eylemlerde (sadece) boy gösteren Yunus ÖZTÜRK’üde bu kirli ittifakta unutmamak gerek.

 2. Haber-İş Sendikası diyor ki:

  4- Size göre sendikal yönetimler sadece ‘solculardan olmalı’ mı? yoksa biz her türlü kirli ittifakı yaparız, olmazsa karşıdakileri sendikaları sol dizayn yapamamakla suçlarız, bu mu sizin anlayışınız? Peki 5 dönem karşımıza aday olan Yener ÜNAL’ınızın yaptığı ittifaklar (bu dönemde dahil) sorgulandı mı hiç?
  5- Ayrıca kucağımızda sendikacılık yapacak şube başkanı istiyoruz diyen işverenle ittifakın lideri Yener ÜNAL sizi nasıl bu tartışmalara sokabiliyor anlamış değiliz. Hak-İş’i örgütleme amacı olanlarla ittifak ise bir başka rezalet.
  6- Ahlaki sınırı olmayan yazıyı kaleme alanlara sormaya devam edelim.Yener ÜNAL başkanlığındaki listenin sekreter ve mali sekreteri de sosyalist olduğunu mu söylenmektedir, yoksa bu kişiler MHP’li midir? Temsilci Yener ÜNAL son 11 ay sendikaya uğramışmıdır? İşçilerin sorunlarını sendikaya getirmişmidir? Bu dönemde eylemlere (1 Mayıs’a) işçi taşımışmıdır? İnternet sayfasında saldıran bu lafazan kast bunları soruşturma ihtiyacı duymuşmudur?
  7- Sosyalist yaftasını taktığınız zat işyerinde Teknisyenlik kadrosu almak için koalisyon döneminde hangi işçi düşmanı yöneticiyle hangi pis ittifakı yapmıştır? Grev sonrası greve saldıran satıldık diyen bu zat her ay işçilerden 300TL fazla alınca neden sesini kesmiştir? Sosyalist olmak bu mudur?

 3. Haber-İş Sendikası diyor ki:

  8- Son olarak ise delege seçimleri tüzüğe uygun olarak (başka türlü yapılamıyor) yapılmıştır. İtirazlar mahkemece reddedilmiştir. Atama delege söz konusu değildir. Ayrıca sendika genel başkanı ile ilgili ifade edilen tüm suçlamalara genel kurulda cevap verilmiş ve yönetim oy birliğiyle ibra edilmiştir. Çamur at izi kalsın size mahsus bir yöntem bunu biliyoruz ama en azındal sendikal hareketin ileri dinamiklerine karşı dürüst olun. Unutmadan söylemek gerekirse sosyalist yaftalı temsilciniz grev sonrası Antalya’da yapılan temsilciler kurulunda Genel başkana defalarca teşekkür etmekten de geri kalmamıştır.
  Sendikal hareket mücadeleci tüm unsurların içinde olması gereken bir alandır diye düşünüyoruz. Onu bölecek söylemlerden kaçınmak temel bir görevdir. Sizlere çağrımız en azından gölge etmeyin

  T.HABER-İŞ SENDİKASI İSTANBUL 1 NOLU ŞUBE YÖNETİM KURULU

 4. Sol Defter Muhabiri diyor ki:

  Haber-İş sendikasına görevden alınan Yener Ünal’ın cevabı için: bkz:
  http://www.soldefter.com/2010/08/21/yener-unal%E2%80%99in-haber-is-sube-baskani-levent-dokuyucu%E2%80%99ya-cevabi/

 5. Seyfi Adalı diyor ki:

  Haber-İş İstanbul Şube Yönetim Kurulunu kendisine siper yapan tasfiyeciye yanıtım
  http://www.soldefter.com/2010/08/22/secilmis-temsilcileri-gorevden-aldiniz-mi-almadiniz-mi/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.