“BDP’nin Boykot Kararında Esneme Yok, Hükümet Esnesin”

Sol Defter- Haber - 17 Ağustos 2010 - Güncel Politika / Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkan Yardımcısı Nihat Oğraş, Günlük gazetesine verdiği demeçte, hükümete yakın bazı  yayın organlarında ve bazı köşe yazarlarının ifadelerinde yer alan “BDP boykotu esnetebilir” haberlerine “Tavır değişikliği beklenecekse bizden değil, hükümetten beklensin” yanıtını verdi.

http://www.bianet.org/bianet/azinliklar/124199-ogras-bdpnin-boykot-kararinda-esneme-yok-hukumet-esnesin

Oğraş, gazetedeki söyleşisinde şu ifadelere yer verdi:

“Biz en başından beri boykot kararında net olduğumuzu, bunun değişebilmesi hükümetin ya da devletin Kürt meselesiyle ilgili çözümsüzlük yaklaşımı ve pozisyonunun değişmesi gerektiğini belirttik. Dolayısıyla bir beklenti içinde olunacaksa, bizden değil hükümet ve devletten bir tavır değişikliği beklenmelidir.

“Hiç kimse bizi AKP’nin ya da diğer partilerin yedeği, benzeri gibi görmesin. Madem bizi tanımıyorlar, Kürtleri yok sayıyorlar, muhatap almıyorlar, görmezlikten geliyorlar, o halde hodri meydan. Biz de parti ve halk olarak boykot tutumuyla onlara nasıl bir iradeye ve güce sahip olduğumuzu göstereceğiz. Demokratik bir anayasa istiyoruz. Bunun güvencesinin verilmesi gerekiyor. En azından bunun işareti olabilecek seçim barajı ve TMK bu süreçte değiştirilebilir.

“Kürt meselesiyle ilgili çözümsüzlük yaklaşımından vazgeçilir ve diğer pratik adımlar atılırsa, bizler de o zaman yeni bir durum değerlendirmesi yapabiliriz. Kısaca ciddi yaklaşım gösterilirse, biz de ciddi kararlar alırız. Halkımızı da kafa karıştırmalara, bilinçli saptırmalara karşı uyanık ve duyarlı olmaya, boykot kararı etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz.” (BT)

bianet –

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BDP / Kürt sorunu /

Comments

  1. Ali H. neccar diyor ki:

    kEŞKE İNANABİLSEM.sON ZAMANLARDA BDP hiç samimi değil.Kürt halkını değil kendilerini düşünüyorlar.Referandumu pazarlık konusu yapabilecek kadar düşmüş durumdalar.
    Kılavuzu kapitalizm olanın….

  2. Yunus Öztürk diyor ki:

    Tutuklu Kürt çocuklarının, BDP yönetici ve üyelerinin serbest bırakılmasını ya da seçim barajının düşürülmesini talep etmek; hükümetle pazarlık yapmak BDP’nin hakkı değil mi? Her sosyal hareket gücüne göre iktidarla pazarlık yapar. Örneğin sendikalar… Pazarlık güçsüzlükten değil, güçten dolayı yapılabilir. BDP bugün için bir sosyal ve siyasal güç olduğu için hükümetin muhattabı. Eğer bugün ciddiye alınır bir sosyalist parti olabilseydi, emin olun hükümet onu da muhattap alıp pazarlık yapmayı deneyecekti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.