Nedir bu EDP’nin başına gelenler? Aleviler de “hayır”cı…

Seyfi Adalı - 17 Ağustos 2010 - Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP), “yeni sol” olduğunu ileri sürerek sahneye çıktığında, “tarihsel buluşma”dan söz ediyor ve bunun ifadesi olarak sosyal demokratları ve Alevileri solda birleştireceğini; Kürt sorununda BDP ile dayanışma içinde olacağını açıklamıştı.

EDP ilk kırılmasını bu bileşenlerle “eski siyaset tarzırda” işbirliği kurarken yaşadı. Önce 10 Aralık Hareketi süreçten çekildi. Partinin bildik tarzda (yeni solla ilgisi olmayan biçimde) kuruluşu sebebiyle de Ahmet İnsel ve hatırı sayılır bir “yenisol”cu EDP’ye geçmemişti.

EDP esas itibariyle Deniz Baykal CHP’sini örnek göstererek yeni bir sol-sosyal demokrat partinin gerekliliğine vurgu yapmaktaydı. Deniz Baykal’ın CHP içinde ÖnDER Sav operasyonuyla devrilmesi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olmasının sosyal demokratlar arasında yarattığı iyimser hava önce EDP’yi etkiledi ve SHP kökenlilerin önemli bir bölümü CHP’ye geçti.

Referandumda “evet” diyerek esas olarak kendini diğer soldan ayırıp “yenisol” olmayı seçen EDP’nin bileşenleri arasında yer alan Aleviler, kurumsal olarak referandumda “hayır” diyeceklerini açıkladılar.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, 12 Eylüldeki referandumda Aleviler olarak “hayır” diyeceklerini bildirdi. http://www.aa.com.tr/tr/alevi-orgutleri-hayir-diyecek.html

Böylece EDP bileşenlerinden geriye ne kaldığını referandumdan sonra hep birlikte göreceğiz!

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Aleviler / EDP /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.