“Referandum Oylamasında ‘Evet’ Demeyeceğim!”

Sırrı Süreyya Önder - 18 Ağustos 2010 - Güncel Politika / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

BEN REFERANDUM OYLAMASINDA ‘EVET’ DEMEYECEĞİM!
Sırrı Süreyya Önder

Taraf’ gazetesi yazarlarından Rasim Ozan Kütahyalı, bugün bir yazıyla benim referandum oylamasında ‘kesin evet’ diyeceğim şeklinde, haddini de cüretini de aşan bir paragraf yazmış. Mültefit bir tonla karışık irade hırsızlığı yapmıştır.

Şunu açıkça söylemek istiyorum: Bir kere, ben bu referandumun tasarlanış ve sunuluşuna esastan itiraz ediyorum. Yedi yıllık AKP iktidarında halkın karşısına bir ‘anayasa değişikliği’ imkanıyla ilk defa (ve tek defa) çıkılıp da, ülkenin temel meselelerinin hepsine teğet geçilmesini ve ‘halktan bir kez daha icazet alma’ görüntüsü yaratılan bu evet/hayır ikilemi mantığını  reddediyorum.

Siyasi partiler ve seçim kanununu değiştirmeyen, dokunulmazlık konusunda verdiği sözleri unutan, gerek kendi parti işleyişinde gerekse ülke içi sorunların halledilişinde hiçbir şekilde ‘demokratik mekanizmaları’ işletmeyen iktidar partisi, bir yanıyla açılımdan bahsederken, diğer yandan en son Hrant Dink’in katline yaptığı açıklamada olduğu gibi, milliyetçi ve kabul edilemez argümanları elden bırakmamaktadır.

AKP’nin en yetkili temsilcileri, verilecek “evet” oylarının %99 unu kendilerine verilmiş oylar olarak mütaala etmektedir. Yöntemsel olarak bu platforma çekilen, egemenler arasındaki bir dalaşmaya ‘evet’ oyu vererek taraf olmam mümkün değildir.

Türkiye’nin emekçileri ve yoksullarının temel sorunları bu anayasa paketi içinde yoktur. Ayrıca, hükümetin bu referandum sonrasında temel insan haklarını genişletmeye yönelik bir çaba içinde olacağına dair en ufak bir emare de yoktur. Yoksullukla beraber Türkiye’nin ikinci temel meselesi olan Kürt sorununda AKP’nin ne kadar zalimane, bütün bir halkı tanımayan, onları ancak ‘AKP’lileşirse’ dikkate alacağını ima eden bir politika takip ettiği de herkesin malumudur.

Halkın göstermelik iradesini bile yok sayarak, Anayasa Mahkemesi tarafından dizayn edilen bu referandum paketine katılarak meşruluk kazandırmam söz konusu olamaz.

Şimdilik, BDP’nin bu süreçte ortaya koyduğu iradeyle dayanışma halinde olduğumun ve yaygın, kolllektif sosyalist iradeden ayrı davranmayacağımın bütün kamuoyu tarafından bilinmesini isterim.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Anayasa Referandumu /

Comments

 1. Cihan diyor ki:

  Selamlar,

  Aynı cümle içerisinde hem BDP’nin ortaya koyduğu iradeden (BOYKOT) hem de yaygın sosyalist iradeden (HAYIR) ayrı davranmayacağınızı belirtmişsiniz.

  “Hayır, yaygın sosyalist irade değil” diye karşı çıkmadan önce, şu linklere bakmanızı öneririm:

  http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=32128

  http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/iste-evetciler-hayircilar-ve-digerleri-haberi-32254

  Bunun dışında, her konuda “ne koparsak kârdırcı” davranan BDP’nin boykot kararından vazgeçip, dönek Ufuk Uras’ın çabalar sonucu “Evet” diyerek Sosyalist sola yine nanik yapıp yapmayacağı tartışılırken, daha önce “Evet” demenin “grev yasağı” demek olduğunu apaçık dille anlatan Aziz Çelik’ten de bu konuda bir mektup var:

  http://www.birgun.net/writer_index.php?category_code=1186602856&news_code=1281007065&year=2010&month=08&day=05

  http://www.turnusol.biz/public/makale.aspx?id=7403&pid=19&makale=Ufuk+Uras%92a+a%E7%FDk+mektup

  Her yerde sosyalist ve 12 Eylül mağduru olduğunuzu anlatıyorsunuz. Aşağıdaki linklere baktıktan sonra “Hayır” diyecek cesareti kendinizde bulabilecek misiniz acaba:

  http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2010/07/15/kocun_uykusunu_kaciran_davalar_sona_erecek

  http://sabah.com.tr/Ekonomi/2010/08/12/elektrikte_oda_teroru_48265223690

  • Selçuk Ertekin diyor ki:

   Sayın Sırrı Arkadaş,

   Sizin açık ve dürüst tavrınızı her zaman begeniyle izliyorum. Yazınıza katılmamak mümkün değil. Aynı düşünce ve duyguları paylaşıyorum.
   Prof. Dr. Selçuk Ertekin – Diyarbakır

 2. Nasır diyor ki:

  En mantıklısı :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.