Zoruma gitti Ufuk Hocam

Ömer Yıldız - 18 Ağustos 2010 - Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Referandum tartışması solda daha bir acımasız devam ediyor. “solduyulu” ve olaylar karşısında mantıklı açıklama yapanlar bile bir yol tutturulmuş gibi gidiyor.

En son Ufuk Hoca yaptı açıklamayı. “Hayırcılar hayırsız”

Dini anlamda söylüyor ise bir kaygım yok. Beni ilgilendirmiyor hayırlı ya da hayırsız görülmem.

Yok siyasi anlamda ise söyledikleri, bana “hayırsız” diyemez. O’nun yaptığı her mücadelenin “ayak” kısmında biz varız.

 ÖDP kuruluş sürecinde illerde çalışan biziz. ÖSH sürecinde yanında biz varız. Seçilmesinde doğru bulduğumuzdan parti kararı olmamasına rağmen bağımsız adaylığını destekleyen biziz. Mecliste yaptıklarını, söylediklerini bize güvenerek yaptı. BDP’ye katıldığında destekledik ve çok doğru bir hareketti.

Şimdi referandumda “hayır” diyenler “hayırsız”. Kusura bakma Hocam seninle aynı düşünmüyoruz. Sen “evet” diyorsun diye sana “hayırsız” da demiyoruz. Kararına saygı duyuyoruz. Ancak söylemlerin çok acımasız. Hani söylediğimiz “vicdan, adalet” gibi kavramlardan yoksun.

Senin “evet” için ne kadar sebebin varsa bizim de “hayır” için o kadar sebebimiz var. 12 Eylül liberalizmi şahlandırdı. Referandum neo liberalizmi kanatlandıracak. İstemem ancak “evet” çıkarsa “birlikte” çok eylem yapacağız yerindelik denetimi kalktığından engellenemeyen çevre katliamlarına karşı. Eğitimde, sağlıkta yapılacak özelleştirmelere karşı. “Sözleşip” grev yapamayan memur eylemlerinde çok çırpınacağız.

Daha seninle çok yolumuz var Sevgili Hocam.

Zoruma gitti sormam lazım “Hayırsızlarla” yol arkadaşlığı yapabilecek misin?

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Anayasa Referandumu /

Comments

  1. kerim dönmez diyor ki:

    Değerli Arkadaş,aynen söylediğin gibi “12 Eylül liberalizmi şahlandırdı.” Soldaki liberal eğilimleri de şahlandırdı aynı zamanda.Ben ÖDP sürecine başlangıçta kuşkulu bir yakınlık içindeydim.Ancak 2001 sonrası partili oldum.2007 yılında da adaylık,il başkanlığı gibi görevlerde bulundum. Parti içindeki ayrılıkta (hiç bir grup adına değil kendi devrimci anlayışım doğrultusunda) Ufuk Uras grubunun karşısında oldum.Ancak ÖDP’deki liberal kırılmanın bir tek ÖSH-Ufuk Uras çevresiyle ilintili olmadığını ;patinin daha derin sorunları ,değiştirilmesi çok zor örgütsel alışkanlıkları olduğunu kavrayınca ÖDP’deki bütün resmi görevlerimden ayrıldım. Bu daha uzun tartışılması gereken bir konudur.Ancak söylemlerinizden Ufuk Uras ekibiyle çalışmaya devam edeceğiniz sonucunu çıkarıyorum.O zaman üzülerek söylüyorum ,”daha çok üzüleceksiniz.” Sevgi ve saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.