Kim daha solcu? Ya da solcu ne demek?

Ömer Yıldız - 20 Ağustos 2010 - Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kılıçdaroğlu bugün Afyon’a geldi. Gitmedim ancak gidenleri ve gelenleri izledim. Oturduğum ilçe Afyon’a 70 km uzaklıkta. Bir kaç gündür ilanlarla davet ediliyor insanlar. Köylerden, kasabalardan insanlar otobüslerle gittiler mitinge. Azlığını çokluğunu bilmiyorum ancak gidenlerde oldukça heyecanlı bir hal hakimdi.

Gidenlerin söylemleri “sol” adına gittikleri yönündeydi. Yani gidenlere göre bu mitinge giden herkes “solcuydu.” Gidenlerin bir çoğunu tanıdığımdan solun tarifini yapsam uymayacak ama insanlar kendisine solcu diyor. “Bu insanlar solcu değil” şeklinde bir söylem doğru değil. Ya da doğru bile olsa bu insanlar üzerinde bir etkisi yok.

Teori üzerinden solcu olduğumuz iddiasındaki bizler bu coşkuyu sağlayamıyoruz insanlarda. Üstelik CHP “tuzukuruların” partisi yaftasına da sahip. Bu görüntü altında dahi köylüyle, işçiyle, esnafla bizden daha çok bağlantısı var. Tekrar yazıyorum temas ettikleri kitle kendini “solcu” olarak tanımlıyor. Ve bu kitle en azından benim yaşadığım bölgede oldukça fazla.

Gidenler içerisinde 12 Eylül öncesi Devrimci Yol, Halkın Kurtuluşu ağırlıklı pek çok fraksiyona mensup insanlar. Şimdi bu insanlar CHP’li.

12 Eylül sonrası zaten temas halinde oldukları emekçi kitleler içinde kalan ve yaşamını eskisi gibi devam ettiren insanlar diğer sosyalist gruplarından uzaklaşıp/uzaklaştırılıp sosyal demokrat olmuşlar. Ancak pek çoğu sosyal demokrat yerine kendisine “solcu” diyor.

Şimdi düşünme zamanı. Kim daha solcu?

Teoride solla ilgisi olmayan bir partiye “ben solcuyum” diye heyecanla koşanlar mı? Solcu lafazanlık yapanlar mı?

İkisi de değil! Sol ilkesiz olmaz… Kitlesiz sol da olmaz!

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: CHP / sosyalist olmak / sosyalist sol /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.