KPSS Skandalı ya da Mutsuz Azınlığın Feryadı!

Sol Defter- Haber - 20 Ağustos 2010 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Ataması Yapılmamış Öğretmen Adayı V. Kara

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) tek başına bile bir skandal olmaya yeterken üstüne bir de şaibeli sonuçların çıkması bu sistemin ne kadar yanlış olduğunu tekrar göstermiştir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi‘nin (ÖSYM) açıklamasına göre 350 aday eğitim bilimlerinde 120 sorunun tamamını doğru yapmıştır. Birkaç yanlış yapanlar ise daha vahim sayılardadır. Bundan önceki yıllarda 1 kişinin bile yapamaması normalken 2010 yılında tamamının yapılması normal olarak açıklanıyor!

Sınavda 4 çift karı-kocanın da eğitim bilimlerinin tamamını doğru yapmaları da normal mi sayılacak?

Son 3 yıldır doğru sayısını yanlış sayısından fazlasına geçiremeyen adayların bir anda bütün soruları doğru yapmaları gayet normal ise, herşey yolunda demektir.

Bu adayların çoğunluğunun aynı dershaneler gurubundan olmaları, normalse, KPSS doğru bir seçim sistemidir!

ÖSYM Başkanı konuyla ilgili açıklama yaparken de soruların bu sene daha kolay olduğunu, ortalamanın 9 net fazla olduğunu söyledi. Başkanın ÖSYM’nin yayınladığı verilere hiç bakmadığı açıkça anlaşılıyor. Yoksa amaç halkı yanıltmak güvensizlik ve şaibeleri bastırmak değildir. Öyle ki; geçen yıl 58 olan ortalama bu sene 60 nettir.  Yani sınav zorluğu aynı ama sınav bazılarına kolay olmuştur. Acaba neden ya da bu da gayet normal mi?

ÖSYM Başkanı durumu “bir grup mutsuz azınlığın çaresiz feryadı” olarak nitelendirmektedir. Sınava yaklaşık 300 bin aday girmiş ve bunlardan sadece 30 bini atanma hakkı kazanacak. Bazı bölümlerde atamalar parmakla sayılabilecek kadar az. Önce fakültede sonra da KPSS hazırlığında emek veren kim kabullenebilir bu haksızlığı? Ama yine normaldir, gayri normal bu düzen için herşey. Mutsuz azınlığın çaresizliği, yüzbinleri alıştırmıştır herşeye; sırada beklemeye, dersaneye gitmeye, soruların satılmasına… Son yıllarda izlenen politikanın sonucu yolsuzluktur.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) böyle bir şeyin olamayacağına kesin karar vermiş en baştan. Araştırmaya bile gerek duymamış zaten; “son derece güvenilir ÖSYM” böyle dedikodularla yıpratılmaya çalışılıyor MEB Nimet Çubukçu’ya göre. Peki ya yıllardır öğremen açığına rağmen ataması yapılmayan öğretmenler yıpranmıyor mu? Öğretmensiz okulları dolduran öğrenciler yıpranmıyor mu? Sadece yıpranma değil sorun, geçtiğimiz hafta Ankara’da konuyu gündeme getirmek için oturma eylemi yapan ataması yapılmayan öğretmenlerden 50’si çevik kuvvet tarafından gözaltına alındı ve gece serbest bırakıldılar.

Bizler kimseden hakkımız olmayan bir şeyi istemiyoruz. Hakkımız olan öğrencilerimizi istiyoruz. İstiyoruz ki adaletten anlayan, kalkınmayı sağlayacak nesilleri yetiştirelim. Mutsuz azınlıklar değil, herkesin mutluluğu için mücadele eden bireyler yetiştirelim.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ataması yapılmayan öğretmenler /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.