ANF haberi: “Taraf, BDP Haberlerine Yer Vermeyecekmiş”

Sol Defter- Haber - 25 Ağustos 2010 - Güncel Politika / Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Ahmet Altan: Taraf’ta BDP’ye yer vermeyeceğiz
Taraf gazetesi, yalan haberciliğine karşı çıkan BDP‘ye, ‘o zaman sayfalarımızda açıklamalarınız yer almaz’ yanıtını verdi. BDP‘nin ‘yapmadığı açıklamaları haberleştiren’ Taraf, parti yönetiminden itiraz görünce ise bu kez ‘boykot’ etmeye karar verdi.

Taraf gazetesi, özellikle Kürt hareketiyle ilgili yaptığı çarpıtma haberlere gösterilen tepkinin ardından, çözümü BDP‘yi boykot etmekte buldu. ‘Başbakan’dan bir söz bekliyoruz’ başlıklı haberinde Taraf, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘Başbakan’ın söz vermesi halinde boykottan vazgeçeriz’ dediğini iddia etmişti.

Ancak manşetten verilen bu haber BDP tarafından yalanlanarak, tekzip edildi. BDP, gazetenin bilinçli olarak çarpıttığı anlaşılan haberine ilişkin, ‘…Sayın Eş Genel Başkanımız, gerek habere konu Diyarbakır‘daki basın toplantısında, gerekse de toplantının hemen ardından Taraf’a verdiği demeçte böyle bir ifade kullanmamıştır. Eş Genel Başkanımız, BDP‘nin şartlarını açıklamış, ‘Başbakan’ın ne söylediği değil, ne yaptığı önemlidir. Söz değil icraat bekliyoruz’ ifadesini kullanmıştır’ açıklamasında bulunmuştu.

BOYKOT

Ahmet Altan ise, bu açıklamanın ardından BDP‘yi boykot etmeye karar verdi. Altan, bugün kaleme aldığı köşe yazısında BDP‘lilere hakaret etmekten de geri durmadı. ‘BDP‘li politikacıların manevraları bana fazla ‘kıvrak’ geliyor son zamanlarda’ diye yazan Altan, BDP‘nin demeçlerine gazetesinde yer vermeyeceğini açıkladı.

‘…Ben bundan sonra BDP yönetiminden demeç istemiyorum. Biliyorum bu gazeteciliğe aykırı, bu yüzden tiraj da kaybedebiliriz ama ben o kadar da iyi bir gazeteci değilim’ diyen Altan, böylece Taraf’ın üstlendiği ‘siyasi’ rolü birinci ağızdan ilan etmiş oldu.

Taraf’ın daha önce de ‘BDP boykotu esnetebilir’ başlıklı haberi BDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak tarafından yalanlanmış ve eşbaşkanlar Kürt halkının bu tür haberlere itimat etmemesini istemişti.

ANF

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BDP / Taraf Gazetesi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.