“Devrimciyim” demeyen devrimciler

Ömer Yıldız - 25 Ağustos 2010 - Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Yaşam içerisindeki devrimcileri pek fark etmez insanlar. Onlar çok zaman kendisine devrimci bile demez. Sıradandır yaptıkları onlar için ve yaptıklarını hiç de abartmazlar.
Derik’e yeni atanmıştım. Kürt ilini bırak Kürt bilmem Afyon’daki köyümde.

Nasıl anlattılarsa hep öldürüleceğim diye korkuyorum yıl 1987. Belli bir zaman sonra anlatılanla gerçeğin farkını anladım ve pek çok dost edindim. Doğal olarak yaşıtım ağırlıklı ki 19 yaşındaydım.

Dostum diyecek kadar yakın değildim ancak bir “Kör Ömer” vardı. Düğünlerde saz çalar türkü söylerdi. Çok inatçi ve dobra biriydi. Her düğünde tutuklanır ve bir sonraki düğünde tutuklanma sebebine devam ederdi. Sebep türkü söylemek. Kürtçe türkü söylemek. Çok güzel mi çalardı, söylerdi tam hatırlamıyorum ama hep Kürtçe söylerdi. Ben Şivan’ın eserlerini ondan dinledim Şivan’ı tanımadan. Şivan’ı dinledikten sonra -müzikten anlamam- “Kör Ömer” tadını da almadım.

Neden ısrarla Kürtçe söylerdi şimdi daha iyi anlıyorum. Kendini en iyi ifade edebildiği şey dili ve müziğiydi. “Kör Ömer’in” müzikleriyle beş yüz kişi halay çekerdik düğünlerde. Ve beş yüz kişi göz altına alınırdık düğünde.
Kör Ömer’den hiç duymadım “ben devrimciyim” dediğini. Belki de kendi dilinde söyledi anlamadım. Bir şeyi çok güzel öğretti; doğru bildiğin yolda bütün “engellere” rağmen ilerliyeceksin.

Kürtçeyi o kadar güzel anlattı ki bana hiç bir şey söylemeden hem Eğit-Sen bünyesindeki UDEP (Ulusal Demokratik Eğitim Platformu) çalışmaları hem de Kürtçe öğrenme hevesi içerisinde “Baran Rizgar”ın o zamanlar “zor bulunan” “Dersen Kürdi” kitabını temin edip gramer çalışmıştım.

Hiç bir “salon söyleşisi” bana “Kör Ömer”in düğünde çaldığı etkiyi yapmadı.

Çünkü o halkın içindeydi. Çünkü o halktı. Başkasını dönüştürmek için çabalamadı ancak dönüştürdü. “Kendisi” oldu: Sınıfından bir insan gibi yaşadı. Burjuva yaşayıp “devrimciyim” demedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kürt sorunu / sosyalist olmak / sosyalist sol /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.