“Toplu görüşmeci sendikacılık”

Ömer Yıldız - 31 Ağustos 2010 - 2011 KESK Kongresine Giderken

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kamu Sen’in AKP iktidarından hemen sonra ortaya çıkardığı sendika aidatlarının devlet tarafından ödenmesi o dönem Kamu Sen’in işine yaramış ve üye sayısını arttırmıştı. Yaptıkları hesap hatası iktidarın onları geçici bir süre- Kesk’le mücadele yerine Kamu Sen- tercihi sebebiyle yedeğine almasıydı. AKP iktidarı pek çok alanda olduğu gibi sendikal alanda da kendi “toplu görüşmeci sendikasını” yarattı. Üye sayısı olarak çok gerilerde olan Memur Sen yetkili “toplu görüşmeci sendika” haline geldi.

Peki sendikaları, baskı, şiddet altında kurma çabası içerindeki bizler nasıldık? Eğit Sen’in Derik Temsilciliğini, pek çok yerde yaşanan baskı, tehdit ve göz altılara rağmen kurmuştuk. Diyarbakır şubeye bağlı çalışıyorduk, Mardin merkez dahil hiçbir ilçede temsilcilik olmadığından. Daha sonra Kızıltepe temsilciliği açıldı.

Aidat toplama işlemini başından itibaren sıkı tuttuk. Çünkü yer kirası-bir süre polis girmemize engel oldu ancak kira veriyorduk- , genel merkez aidatla desteklenmeliydi, toplantı vb. yol masrafları hep bu aidatlardandı. Eskiler bilir önceleri maaş gününden sonraki Cuma ilçede mutemetlerce verilirdi ücretlerimiz. Ben de aidat toplayıcı olarak mutemetin yanına otururdum. Önceleri idareciler itiraz ettiler ancak o odadan çıkmadık hiç. Her gelen arkadaş aidatını bana teslim ediyor ve ben de listede verdiği parayı yazıyordum.

Yukarıda çok normal bir işleyiş var. Bu işleyişte farklı olan şu. Her maaşta gözaltına alınmak. Önce burada para toplayamazsınız, para toplama yetkiniz varmı? Gibi sözlerle başlayan baskı, gözaltına dönüşüyor. Ancak ben parayı toplamış, listeyi çıkarmış oluyorum. Baş Temsilci arkadaş İlçe Milli Eğitimde koridorda duruyor. Polis gelirse onlarla tartışıp epey oyalıyordu. Daha sonra Baş Temsilciyi gözaltına alıyorlar ve O’nu emniyete götürene kadar ben topluyorum aidatı. Sonra gelip beni aldıklarında iş bitmiş oluyor ve aidatlar toplanıyordu.

Gözaltında elimde seksen küsur kişilik bir liste, cebimde paralar emniyetteyim.

“Bunlar ne?”

-Aidat

“Hayır bunlar yardım ve yataklık parası.”iddiası.

Suçlama bu ve bu suçlamanın doğru olmadığını; sendikanın ne olduğunu, neden aidat topladığımızı, ILO sözleşmeleri, Anayasanın 90. Maddesi. Anlat anlat anlat…

Sonunda bir avukat arkadaş gönüllü avukatımız oldu da daha çabuk çıkar olduk.

Kamu Sen’in düştüğü sendika aidat ödentisi yanlışını son toplu görüşmede Memur Sen yapıyor. Her iki “toplu görüşmeci sendika” da fiili meşru mücadele yerine bu tür yöntemlerle nicel artış hedefindeler. Aynı yöntemlerle “bileşik kaplar kanunu” doğrulamaktan başka emekçilere bir şey veremezler.

Mücadele için toplanan aidatı emekçi kendisi verir.  Bunun mücadelesi yerine işverenden bu parayı istemek işverene teslimiyettir.
Herkes rolünü oynuyor. Bize fiili meşru mücadele,  “toplu görüşmeci sendikalara” yandaşlık…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Eğit Sen / KESK / sendikalar /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.