E.Kürkçü: ‘Sosyalistler Kürt hareketinin rakibi değil; ittifakı olmalı’

Sol Defter- Haber - 9 Eylül 2010 - Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

http://www.gundem-online.net/haber.asp?haberid=96307

Eğitim Sen 7 No’lu Şube’de ‘Referandumda Neden Boykot?’ konulu bir panel düzenlendi. Emekçilerin ve Ezilenlerin Boykot Cephesi’nin düzenlediği panele, konuşmacı olarak Ertuğrul Kürkçü katıldı.

Eğitim Sen 7 No’lu Şube’de referandum sürecine ilişkin düzenlenen panele katılan Ertuğrul Kürkçü, üçüncü bir seçenek olarak ortaya çıkan boykot tavrının gerekçelerini anlattı. Farklı kimlikteki halkların ortak bir hak talebinde bulunmadığı için, boykotun uygun olduğuna dikkat çeken Kürkçü, ‘hayır’ diyen kesimleri de, şöyle eleştirdi: ‘Sosyalist sol da yargının etki alanının daraltılarak Türkiye’de farklı bir durumun yaratıldığı için ‘hayır’ diyerek, AKP’nin geçmesini istediği maddeleri yok saymaktadır. CHP ve MHP’nin ‘hayır’ oyları temelde aynı noktada birleşmektedir. Kürt ve diğer halkların tanınmadığı bir anayasa değişikliğinin meşruluğu sorgulanmalıdır. MHP Kürt hareketi üzerinden ‘hayır’ derken, CHP de buna ek olarak yargı ile ilgili değişiklikler nedeniyle ‘hayır’ demektedir. Sonuç olarak her iki taraf da Kürt halkının yurttaşlık haklarını yok saymaktadır. AKP de bu söylemlerden faklı bir dil kullanmamaktadır. O halde ne bu anayasayı değiştirelim ne de değiştirmeyelim üzerinden bir seçim mümkün değildir.’

Ertuğrul Kürkçü, ’13 Eylül’ü hangi ittifaklarla taşıyacağız? Bu süreçte kim kiminle, bu önemli’ diye konuştu ve ‘yetmez ama evet’ diyen kesimleri eleştirdi. Kürkçü, ‘yetmez ama evet’ diyen çevrelerin ve ‘hayırcı’ sosyalistlerin, ‘Kürtlerin boykota hakkı var, Türklere ne oluyor ki’ sorularını yönelttiklerini hatırlattı. Kürkçü, bu soruya ise, ‘Oysa referandum sonuçlarında hangi oyu Kürt, hangi oyu Türk atmış belli olmayacak. Yani oylamada Türk-Kürt ayrımı yok’ yanıtını verdi.

BOYKOTUN ÖNEMİ

Boykot tavrını geliştirenlerin, ‘hayırcıların’ oylarından çaldığı ve böylece AKP’nin işini kolaylaştırdığı yönündeki suçlamaları da eleştiren Kürkçü, ‘Oysa ‘hayırlar’, Kürt halkının karşısına dikilen devlet gücünü baskın hale getirecektir’ dedi.

Ertuğrul Kürkçü, anayasa oylamasına ne kadar az katılım olursa, ‘evet’ ve ‘hayır’ oylarının birbirine yakınlaşacağına vurgu yaparak, ‘Oylamaya katılmayan sayı artarsa, 13 Eylül’de derin bir anayasal kriz kapıyı çalacaktır’ diye konuştu. Kağıt üzerinden bir onayın, halkın katılımı ile olmayacağını söyleyen Kürkçü, boykotun, sosyal meşruluk tartışmasını da güçlendirmek için önem taşıdığını dile getirdi.

Öte yandan boykotla birlikte seçim kapısının ve yeni bir anayasa tartışmasının açılacağını kaydeden Kürkçü, bu kapsamda yurttaşlık ve değişmez maddelerin de tartışılabileceğini belirterek; boykotun bu türden katkılar sağlayacağını bildirdi.

‘KÜRTLERİN TAVRI SONUCU BELİRLEYECEK’

Kürkçü, referandumda Kürtlerin tavrının sonucu etkileyecek düzeyde olduğunu da söyleyerek, şu değerlendirmeyi yaptı: ‘Militarizmle ve karşı güçlerle hesaplaşmada tek bakışına bırakılırsa Kürt halkı muhafazakarları destekleyerek ‘evet’i güçlendirebilir. Bugün BDP ‘evet’ derse ‘evet, ‘hayır’ derse de ‘hayır’ çıkar. Fakat boykot ‘evet’e yaramaz. ‘Hayırcı’ sosyalistler aritmetik sonucu yanlış değerlendirerek Kürt hareketiyle ilişkilendirmiyor. Sosyalistler Kürt halkından uzak bir ittifak yürütmektedir.’

AKP için anayasa değişikliğinin üç noktada önem taşıdığını ifade eden Kürkçü, şu sıralamayı yaptı: 1- Parti kapatma. 2- HSYK seçimi. 3- Anayasa mahkemesi bileşenleri ve seçimi.’ Kürkçü, AKP’nin bu noktalardaki asıl amacının kendi egemenliğinin mevzilerini genişletmek olduğunu sözlerine ekledi.

‘SOSYALİSTLERLE KÜRTLER İTTİFAK OLUP SEÇİMLERE HAZIRLANMALI’

Sosyalistlerin eşitlikçi, özgürlükçü ve yurttaşlık esasına dayalı bir anayasa girişimi başlatması ve Kürt özgürlük hareketiyle de ittifaka girerek, Kürt halkının taleplerini dile getirmesi gerektiğine işaret eden Kürkçü, bu kapsamda da emekten yana bir blok oluşturularak seçimlere hazırlanılmasını önerdi.

‘Çözüm sandığa gitmemektir’ diyen Kürkçü, ‘evet’ ve ‘hayır’ diyen sosyalist çevreleri aynı ittifakta görmek istediklerini söyledi ve ekledi: ‘Sosyalistler durumu bir kez daha değerlendirerek Kürt halk hareketini rakip değil; ittifak olarak görmeliler.’

Kürkçü, 13 Eylül için belli önerilerde bulunarak, önerilerini şöyle açıkladı: ‘CHP’yi yok sayan devrimci sosyalist bir koalisyon oluşturulmalıdır. Kürt hareketi ile devrimci ittifak oluşturmak için Kürt halkına öneri götürülmelidir.’

Kürkçü son olarak, referandumun ‘AKP devam etsin mi, yoksa CHP-MHP birleşsin mi’ oylaması anlamına geldiğini kaydederek, referandumu boykot etme çağrısında bulundu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kürt sorunu / sosyalistler /

Comments

  1. Ali H. NEccar diyor ki:

    Bence Kürtler sosyalistleri üstten bakmaları önemli bir sorun.Bir ittifak kurulacaksa Kürtler ilk önce sosyalistleri ortak olarak görmeleri lazım.Kendilerini meşrulaştıracak bir araçsallık olarak değil.
    ve Bence Kürt Ulusal Hareketi artık programını netleştirmeli.Kapitalizm düzeni içinde mi Kürt Sorununa reformist çözümler olacak(tabi olursa) yokda bu düzeni aşarak Kürt ve Türkite Halklarının özgürleşme mücadelesinin bir parçası olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.