“Demokratik özerklik”

Ömer Yıldız - 11 Eylül 2010 - Teorik Tartışmalar / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Teorisyenler elbette dayanaklarıyla anlatacaklardır. Yanılıyorsam şimdiden özür dilerim ancak “demokratik özerklik” ile ilgili kafama takılan şeyler var.

En başta neden uzun bir süreçten sonra; binlerce insan öldü, maddi manevi zararlar yaşandı ve mevcut kapitalist yapı içerisinde farklı bir sistem seçildi?

Bahsedilen sistemde Başbakan’ın çifte duvarlı villası benzeri bir yapı ve devrimci örgütlerin geçmişte uyguladığı mahalle komitelerinin gelişmişi bir uygulama dışında bir değişiklik yok kanımca.

“400-500 yıldır uygulanan ulusal kimliğe dayalı yönetim kapitalizmin dayatması bir yöntem olarak uygulandı ve sürecini tamamladı” açıklamasından sonra, kapitalizmin işlevini devam edebileceği yeni bir sistem önermek ne derece “devrimcidir”. Hem merkezi yönetim hem de yerel yönetimin kapitalist sistem uyguladığı insanların halini düşünmek bile istemiyorum. İronik bir şekilde insanlara kapitalizmin en vahşi halini yaşatıp devrimci yapmaksa niyet sanırım bu da olmaz. Üstelik yerel anlamda ulusallık daha da güçlü hale gelecek.

Sosyalistlere, evrensel pazarda Che’yi, Türkiye’de Deniz Gezmiş’i poster yapıp, t-şort yapıp satan kapitalizm artık kürt devrimcilerin posterlerini satar.

Türkiye sosyalistlerinin kendini geliştirip açılım yapmak yerine referandumda evet hayır kavgası yapması devrimci çözümlerin önünde bir engel sayılabilir. Ancak oldukça güçlü olduğu gerçek olan Kürt hareketinin devrimci değerlerle tüm sosyalistlere dönük bir sistem önermesi gerekirdi diye düşünüyorum. Öyle görünüyor ki hareket kapitalizm içinde sosyal demokrat bir yönetime razı gibi görünüyor.

Mevcut öneride oluşacak “demokratik özerklik” projesi sonucunda “karşıt” özerk yapılar oluşacak. Batıda ve doğuda, milliyetçi, dinsel ağırlıklı yönetim bölgeleri oluşacak ve “devrimci mücadele” olanakları daha da zorlaşacak. Devrimciler “her koyun kendi bacağından asılır” diyemez. Tüm yönetim bölgelerinde komün sistemler oluşma durumunda önerilecek bir sistemin, kendini kurtarmak! Amacı ile teklif edilmesi devrimci gelmiyor bana.

Çok ilginç bir durum ise sosyalistlerin bu konu ile ilgili görüş belirtmemesi. Evet Kürt hareketi güçlü bir hareket ancak; sosyalizm daha güçlü bir harekettir. Güçlü olanın sosyalist değerlerden uzaklaşma gibi bir hakkı yoktur ve olmamıştır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kürt sorunu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.