Leman’dan Tuncay Akgün: “28 Şubat’ta Yasemin Ablan Ne Yapıyordu?”

Sol Defter - 20 Eylül 2010 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Muhalif mizah dergisi Leman’ın bu haftaki sayısı kadar, geçtiğimiz haftaki kapağı da tartışılmaya devam ediyor.

Leman geçtiğimiz hafta; 12 Eylül darbesini destekleyen / Kenan Evren’in elini öpen ünlülerin “12 Eylül’le hesaplaşma” iddiasıyla referandumda “Evet” vermelerini çarpıcı bir kapakla karikatürleştirmişti.

İşte o karikatür; Taraf’ın genç sivil yazarı Yıldıray Oğur’un canını sıkmış ve şu satırları yazmıştı twitter’ında:

“Ey Lemancılar! Sezen Aksu Cumartesi Anneleri için şarkı yaparken, siz 28 Şubatçıların kıçını öpüyordunuz”

Oğur, Taraf’ta bunu daha “yumuşatarak” şöyle yazdı:

“Sezen Aksu Cumartesi Anneleri için şarkı yaparken 28 Şubatçıların elini öpüyordu bu Lemancılar…”

Leman’dan Tuncay Akgün, “genç sivil tosun” diyerek zehir zemberek bir yanıt verdi Taraf yazarına.

Ve Leman’ın hem 28 Şubat’ta, hem de tarihi boyunca nasıl bir duruş sergilediğini kaleme aldı.

Tuncay Akgün yanıtında; Yasemin Çongar’ın 28 Şubat’ta neler yaptığını da sordu.

İşte Leman’ın çok tartışılacak o açıklaması:

“AHLAKSIZLIĞIN DA, YALANCILIĞIN DA, RİYAKARLIĞIN DA BİR SINIRI OLMALI”

Sezen, Cumartesi Anneleri için şarkı yaparken, LeMan 28 Şubatçıların elini öpüyordu diye girmiş yazıyo genç sivil tosun. Bir tanesi 1. sayfalarından olmak üzere 3 ayrı sayfadan girmişler LeMan haberini…

Şimdi bunun zavallı zekası muhalifçilik oynamayı, kırmızı ayakkabı giyme sınırına ancak taşıyabildiği için nereden gireceğini de bilememiş. Gastenin 3 ayrı sayfasındaki 3 ayrı yazıda da tekrar var. LeMan 28 Şubat’ta Generallerin elini öperken..

Leman Dergisinin 28 Şubat konulu kapağı (2 Mart 1997)

Al sana LeMan’ın 28 Şubat kapağı… Sezen Aksu, generaller ve Cumartesi Anneleri… Gördüğünü anlayabiliyo musun yavru sivil tosun? O küçücük beyninle tarihi yeniden yazabileceğini mi düşünüyorsun. Aç o sayıdaki LeMan ciltlerini bak bakalım, LeMan 28 Şubat’ta ne yapmış?.. biraz gerilere git, Güneydoğu’daki kirli savaş için, köy yakmalar, infazlar, faili meçhuller, işkence, insan hakları ihlalleri, kayıplar, Cumartesi Anneleri için neler yapmış?.. Susurluk’ta 1 dakika karanlık eylemi LeMan Kültür’de Can Yücel, kayıp Hasan Ocak’ın annesi, babası, faili meçhul binbaşının eşi Tomris Özden’lerle beraber şalter indirilerek başlatılmış.

Sen oraya Sezen’in bir şarkısını koymuşsun. Ben buraya on bin tane karikatür, kapak, yazı mı koyayım yamasız yalanın için. LeMan 28 Şubat’ta da Sezen’i pamuklara sarıp kollamış.

Şimdi bırakalım bunları da sen o Yasemin ablana sor bakalım. O 28 Şubat’ta Washington’da ABD’nin o eyaleti senin bu eyaleti benim dolaşıp napıyormuş?. Bak sen daha bu yazıları girmeden önce yeniHarman’da çıktı 28 Şubat’ta yediği herzelerin listesi…

Merve Kavakçı’nın lincinde onun kadar gayretlisi varmıymış, yokmuymuş?. Bir cevap verin bakalım… riyakarlığın, yalamalığın, yalancılığın da bir sınırı olmalı değil mi ama?.. Zaten bizim kapağımız da evet, hayır, boykot kapağı değil riyakarlığın kapağıydı.

Dergide referandum için 3 seçeneği de kullanan arkadaşlar var.. Ama bunu anlamamak için kırmızı ayakkabılar seviyesinde bir ahlaka ve zekaya sahip olmak lazım.

Sevgili okurlar; Taraf Gazetesi’nin en dongoz yazarları çıktığından beri LeMan’a saldırmaya çalışan makaleler yazıyorlar. Kıllı soytarısından kırmızı bağcıklı genç tosunun sakallı abisine, profesör ünvanlı yazarlarına kadar, bir sürü LeMan aleyhine, zekaları yettiğince makale yayınladılar. Hiçbirine cevap vermedik. Medya eleştirisi yapan bir tanesi tek tek LeMan’da yayınlanan karikatür ve kapakları kendince analiz etmeye çabalayarak yazmış.

Bunu iki defa yayınladı. Mizah zekasının yanından bile geçemeyecek bir potansiyeli olduğundan hepsini g.tünden anlayarak açıklamaya çalışmıştı. Dertleri LeMan’ın itibarını fare gibi kemirmek, yamandıkları iktidar eleştirisini zayıflatmak. Kendileri okyanus ötesi g.t öpme yarışına girdikleri için bilinçaltlarından kusan LeMan 28 Şubat’ta generallerin elini öptü yalanını utanmazca, hayasızca yazabiliyorlar.

LeMan bu ülkede muhalifliğin tarihini yazmıştır. Bunların zavallı beyinleri bırakın LeMan’ın yukarda saydığımız insan hakları mücadelesi, işkence, faili meçhuller, yakılan köyler, yargısız infazlar, ölüm oruçları, cezaevi operasyonları, Cumartesi Anneleri, Susurluk, banka soygunları, yasak, sansür, baskı konusunda yazıp çizdikleri ve tarih yazan sicilini kavrayıp eleştirmelerini sadece gayler için yaptıklarını bile hafsalaları almaz. Kime konuşuyorlar?..

Tuncay Akgün

– birgun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: sol liberalizm / Taraf Gazetesi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.