TEKEL işçisi Metin Arslan cevap veriyor: Özelleştirmecilere papuç bırakmayız!

Sol Defter - 20 Eylül 2010 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Airport Haber editörü Sefa İnan‘ın yazısına gönderilen bir yorumda TEKEL işçilerinin Anayasa Mahkemesi önünde yaptığı basın açıklaması çarpıtılarak, açıklamaya cümle ilave edilerek TEKEL işçilerinın mücadelesi karalanmaya çalışılmıştır. Basın açıklamasını yapan Metin Arslan’ın bu çarpıtmaya cevabı airporthaber.com sitesinde, yorum olarak yayınlanmışdı.

Böyle bir çarpıtmanın kimin tarafından yapıldğını açığa çıkartıp teşhir etmek, TEKEL ve THY işçisinin gerçek sınıf dayanışmasıyla mümkün olacağına inanıyoruz.

Sol Defter

Metin Arslan’ın Mektubu:

Sayın Sefa İnan,

“THY’de Danışıklı Dövüş” (http://www.airporthaber.com/thy-8217-de-danisikli-dovus–651y.html) yazınıza “Ayıp Ayıp okuyun öğrenin bilgilenin” başlığıyla gelen yorumda, Anayasa mahkemesi önünde yaptığım basın açıklamamın çarpıtılarak, içeriğinin tamamen değiştirildiğini gördüm. Açıklamamız özelleştirmeye karşı bir içerik taşırken, yapılan eklemelerle Hava-İş Sendikasının özelleştirmeci politikalarına alet edilmeye kalkılmıştır.

Bir başka yorumda da “TEKEL Direnişçileri” diye uydurulan isimle bu yorum desteklenmiştir. TEKEL işçileri Hava-İş yönetimini destekliyormuş izlenimi verilmiştir.

Hemen belirtelim ki TEKEL işçileri özelleştirmeye ve 4 C’ye karşıdır. Tek Gıda-İş gibi Hava-İş’in işçilere ihanet eden yönetimlerine de özelleştirmeyi ve 4 C’yi onayladıkları için karşıdırlar. Dolayısıyla işçilere ihanet eden bir sözleşmeyi övecek hiçbir işçi zaten direnişçi de olamaz.

Gelelim ilk ve uzun yoruma: Basın açıklamam ilk kez 16 Eylül’de Sol Defter sitesinde (http://www.soldefter.com/2010/09/16/tekel-iscileri-anayasa-mahkemesinin-kapisindaydi/) yayınlandı.

18 Eylül’de  BirGün gazetesinde “TEKEL işçisi Ne İstiyor? (http://www.birgun.net/) ve Red Dergisinde aynı başlıkla (http://www.red.web.tr/site/haber_detay.asp?haberID=406) yayınlandı. Bu adreslere bakılırsa görülecektir ki, yorum sayfanıza gönderilen yazı basın açıklamamın içine eklenen cümlelerle anlamının dışına çıkartılmıştır.

Bu yorumu gönderen her kimse, maksatlı biçimde TEKEL işçilerini kendi amaçları için kullanmak istiyor. Sol Defter sitesinde çıkan TEKEL haberlerinden derlediği yazısına montaj olarak kendi görüşünü iliştirerek sanki basın açıklamamızda böyle bir bölüm varmış gibi gösterip, sendikal kamuoyunu ve Hava-İş üyelerini yanıltıyor.

Basın açıklamamıza  şöyle bir bölüm eklenmiştir “öNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE üYESİNİN iŞ GÜVENCESİNİ TİS İLE GARANTİ ALTINA ALAN HAVA iŞ SENDİKAMIZIN 8. MADDE SİNİ MAHKEMEYE ÖRNEK OLARAK SUNACAĞIZ…(Hava İş Üyeleri ve Yönetimi Bu madde İle En İleri İş Güvencesi TİS açısından İmzalamıştır)”.

Bizim açıklamamızda böyle bir bölüm yer almamakta, Hava-İş konu bile edilmemektedir.

Bu yama cümlede “Sendikamızın 8. maddesini mahkemeye örnek olarak sunacağız” denilmek suretiyle, bir TEKEL işçisinin yazmadığı açığa çıkıyor.

Çirkinlik şu ki, asla bir işçi böyle bir hırsızlığı yapmaz.

Bu hırsızlığı ve iftirayı yapan kendini öyle akıllı sanıyor ki, yazım yanlışları da yaparak “işçi yazmış” süsü de vermeyi unutmuyor. Her kimse TEKEL işçisini okuyup yazamaz sanıyor, işçilere cahil demeye getiriyor, aşağılıyor.

Şunu herkes bilmeli ki, TEKEL işçileri 78 gün boyunca üç, beş kuruş daha fazla tazminat almak için direnmedi. Biz tüm işçi sınıfının çıkarlarını korumak için, özelleştirmeye karşı çıktık, 4 C iptal edilsin diye mücadele ettik.

Soruyorum, Hava-İş yöneticileri bizim adımıza nutuk atmaktan başka ne yaptı? Hangi dayanışma eylemini örgütledi?

Bunları geçtik: Bizim mücadele ettiğimiz bir konuda, özelleştirmeye karşı 78 gün direnmemize karşılık 8’inci maddeyi sözleşmeye koyarak özelleştirmenin hızlanması, taşeronun yerleşmesi için çaba harcadılar. Mücadelemizi sıfırlamak istediler. Bu mudur sendikacılık? Bu mudur dayanışma?

Son bir söz ya da soru soralım, bu yazıyı yazanın kim olduğu hakkında belki size fikir verebilir: Hava-İş’in hangi yöneticisi 8’inci maddeyle ilgili sendikanın web sayfasında yazı yazmıştır?

Bu yazının sonuç bölümünü okursanız, basın açıklamamıza eklenen bölümün yazarını da bulursunuz.

Metin Arslan

Cevizli TEKEL İşçisi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Hava-İş / TEKEL işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.