Ankara SBF’de Yoğun Baskılara Karşı Mücadele…

Sol Defter- Haber - 26 Eylül 2010 - Güncel Politika / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Üniversitelerin öğretime başlamasıyla birlikte, referandumda ‘evet’ oyu çıkması sonucu özgüveni iyice artan siyasal iktidarın doğrudan güdümündeki üniversite yönetimleri de baskıları arttırıyorlar. Okullar açılır açılmaz, özel güvenlik elemanlarının desteğinde baskıların gündeme geldiği okullardan birisi de, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi. İşte, Ankara SBF’de gelişen bu olaylara karşı, SBF’nin eski öğrencilerinin oluşturduğu bir grup, kamuoyunun dikkatini Siyasal’da yoğunlaşan baskılara ve bu baskılara karşı verilen mücadeleye çekmek için kısa bir bildiri hazırladı ve öğrencilerin mücadelesine dayanışma çağrısı yaptı. Aşağıda bu metni okuyacaksınız:

***

ANKARA SBF’DE YOĞUN BASKILARA KARŞI MÜCADELE VE ÖĞRENCİLERLE DAYANIŞMA ÇAĞRISI…

ÜNİVERSİTELERDE NELER OLUYOR?

Üniversiteler açıldı, bir öğretim yılı daha başladı. YÖK kanunu ve buna uygun çıkartılan yönetmelikler bilimin, demokrasinin, bilimsel özerkliğin, sorgulamanın, anti-demokratik uygulamalara karşı çıkanların üzerinde “ Demoklesin Kılıcı” gibi sallanıyor.

Toplumsal muhalefeti sindirmek “dikensiz gül bahçesi “ yaratmak isteyen iktidarın karşı çıktığını (!) belirttiği 12 Eylül ün ürünü YÖK eliyle yeni öğrenim yılının başlamasıyla öğrencilere uygulamaya başladığı cezalar yağmur gibi yağıyor.

Polis- YÖK- Rektörlük- Dekanlık ilişkileri gizlenmiyor. Polis raporları, tutanakları araştırılmadan olduğu gibi doğru kabul edilerek öğrenciler hakkında soruşturmalar açılıyor.

Üniversite öğrencisi şüpheci, sorgulayan, bilimin özgürce paylaşılmasından yanadır. Bir üniversitede bu doğrultuda eğitim alır. Öğretim üyeleri bu doğrultuda eğitim verir. Böyle bir eğitimin eksikliği bilime, bilim insanı yaratılmasına, özgür düşüncenin gelişmesine, suskun, sorgulamayan, anti- demokratik uygulamalara karşı çıkmayan öğrenciler ortaya çıkmasına neden olur ki buda 12 Eylül faşizminin tam da istediği öğrenci tipidir.

YÖK ün Demokratik- Özerk üniversite yaratılmasının önünde engel olduğu ve kaldırılması gerekliliğinin kuruluşundan bu yana tartışıldığı bilinmekteyken onun yönetmeliklerine dayanılarak cezaların verilmesi düşündürücüdür.

SBF’DE NELER OLUYOR?
12 Eylül faşizmi bu okulun öğrencilerini, öğretim üyelerini cezalandırıp kapının önüne koydu. Diğer Üniversitelerde olduğu gibi SBF de 12 Eylül sonrasında önce Dekan, daha sonra Ankara Üniversitesi Rektörü olmuş kişiyle, sonrasında da YÖK Disiplin Yönetmeliği ile, toplumsal muhalefetin gelişmesine öncülük yapmış okulumuzda korku imparatorluğu yaratmanın yolları denendi, deneniyor.Bunun en son örneğini “Kariyer Günleri” etkinliğinde” paralı öğrenim öldürür” pankartını açarak muhalefetlerini barışçıl bir biçimde dile getiren öğrencilere ÖGB ( özel güvenlik birimi) nin tespit ve teşhislerine dayanılarak Dekan ve Yardımcısının şikâyetleriyle bir dönem ve on üç ay arasında cezaların verilmesinde görüyoruz.İki öğrencinin olay yerinde bulunmadığına ilişkin onlarca şahit bulunmasına karşın ÖGB teşhisi(!) geçerli sayıldı. ÖGB elemanlarının son günlerde ki pervasızlığı, “hakkınızda soruşturma açtırırız” tehditlerinin ardında okul yönetiminin güvenlik elemanlarına biatı yatmaktadır.

Biz SBF nin eski öğrencileri olarak Okul yönetiminin, Dekanın anti- demokratik uygulamalara son vermesini istiyoruz. Ve diyoruz ki: “Bu okulun demokratik geleneği sadece adında değil, duvarlarının içinde ve dışında sürecektir.”

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: SBF /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.