AKP’nin İleri Demokrasisi Cebeci’de

Sol Defter- Haber - 27 Eylül 2010 - Duyurular / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Henüz 2-3 hafta önce özgürlük ve demokrasi söylemleriyle siyaset yapan, fişlenmenin sona ereceği yalanları söyleyen AKP’nin ileri demokrasisi İstanbul Üniversitesi’nden sonra Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’ne de geldi. Yeni eğitim-öğretim yılı 7 öğrenciye verilen toplam 4 yıl 8 ay ceza ve soruşturmalarla başladı.

Kolektifler.net / Ankara

***

21-22 Nisan 2010 tarihlerinde SBF’de düzenlenen İş Fuarı’nı protesto eden Cebeci Öğrenci Kolektifi “Paralı eğitim öldürür, iş fuarı süründürür” pankartı asmış, pankart doğrudan doğruya SBF dekanı Celal Göle ve dekan yardımcısı Yalçın Karatepe tarafından indirilmişti. Dekanın elinden pankartlarını almak isteyen üniversitelilere ise özel güvenlikler saldırmıştı.

İş Fuarı’nda SBF dekanı tarafından parasız eğitime yapılan saldırı, yeni yılda YÖK-Rektörlük-Dekanlık eliyle sürdürülüyor. Söz konusu eylemi gerçekleştiren 2 öğrenciye 1 yıl 1 ay, 5 öğrenciye ise 6 ay uzaklaştırma cezası verildi.

İş Fuarı nedeniyle verilen cezaların yanı sıra soruşturma terörü de aynı hızla ve ilginç uygulamalarıyla sürüyor. Soruşturmalara dair görüştüğümüz bir SBF öğrencisinin değerlendirmeleri durumu özetler nitelikte:

Daha bugün yeni bir soruşturmaya girdim, ancak soruşturmanın konusunun ne olduğu tebligatta belirtilmemiş, yani usulen sıkıntılar mevcut. İş Fuarı nedeniyle aldığım cezanın tebligatında da hangi maddelere dayandırılarak ceza aldığıma dair en ufak bir açıklama yoktu.

Soruşturmada ise ‘Devrim yürüyüşüne katılmak’, ‘Yürüyüşte AKP karşıtı sloganlar atmak’, ‘ODTÜ MM binasının yangın merdiveninin kilidini kırmak’ ile yine ‘MM binasından pankart sallandırmak’ suçlamaları yer alıyor. Muhtemelen o gün okulda bir hırsızlık olayı yaşansaydı da benden sorulacaktı. ODTÜ’de gerçekleşen bir olaydan dolayı bana SBF’de soruşturma açılması bir yana, 1991’den beri her yıl düzenlenen ve gelenekselleşen Devrim yürüyüşüne katılmak ve AKP karşıtı sloganlar atmak suçlamaları; AKP’nin üniversitelere ve toplumsal muhalefete karşı son dönem arttırdığı baskılarının birer örneği gibi.

Ayrıca soruşturma metninde eyleme katılanların ad ve soyadlarının liste halinde bulunması da dikkat çekici. Daha 2-3 hafta önce “Fişleme Bitecek” naraları atan AKP iktidarının halka karşı nasıl yalan söylediği de, üniversitelilere karşı takındığı tavır da, demokrat maskesi yaşananlarla açıkça ortaya çıkmıştır.

Ancak bizlerin okullarımızda paralı eğitime ve piyasacı anlayışa karşı verdiği mücadele de, AKP’ye ve onun ileri demokrasisine (!) karşı verdiği mücadele de sürecek.”

http://www.kolektifler.net/yazi/3804/akp-%2339%3Bnin-ileri-demokrasisi-cebeci-%2339%3Bde

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: SBF /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.