MARMARAY İşçileri Kazanımlarını Kutladı

Sol Defter- Haber - 28 Eylül 2010 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

http://www.birgun.net/worker_index.php?news_code=1285596465&year=2010&month=09&day=27

İşe iade davasını kazanan Marmaray işçileri, zaferlerini Tekstil-Sen Genel Merkezi’nde düzenledikleri etkinlikle kutladılar. İşçiler, “Biz kazandık, patronlara büyük bir darbe vurduk” dedi.

Tekstil Sen’in öncülüğünde aylarca direnen Polat taşeronuna bağlı çalışan Marmaray işçileri zaferlerini dün bir etkinlikle kutladılar. Tekstil Sen Genel Merkezi’nde bir araya gelen işçiler, sendika avukatı ve sendika yöneticileri kazanımlarını paylaştılar. Dokuz aylık direnişi anlatan sinevizyon gösteriminden sonra işçiler, kazanmanın mutluluğunu, direnişi ve yaşadıkları zorlukları anlatan konuşmalar yaptı.

DİRENDİK ve KAZANDIK
İlk konuşmayı yapan Tekstil-Sen Genel Sekreteri Beycan Taşkıran, Ankara’da Tekel direnişinin başlanmasıyla birlikte İstanbul’da Marmaray önünde direniş ateşinin yakıldığını belirtti. Marmaray direnişinin sınıfsal anlamının büyük olduğunu dile getiren Taşkıran, “Sadece Polat taşeronuna karşı değil, bir bütün sermaye kesimine karşı kazandık. En büyük kazanımımız, Kürdü, Türkü, Ermenisi, Alevisi, Sünnisi ile kardeşlik olmuştur” dedi. Marmaray’ın genç işçilere yol gösterdiğini belirten Beycan Taşkıran, işçilerin aynı zamanda; belediye, itfaiye ve Tekel işçilerinin direnişini de sahiplendiklerini hatırlattı. Tekstil Sen Genel Sekreteri, “Biz kadın sendikacılar açısından direnişin kazanımla sonuçlanması çok anlamlıdır” dedi ve ekledi: “Çünkü kadına bakış açısı belli. Sendikalı kadınların direnişe öncülük etmesi, yer alması çok önemlidir.”
Tekstil-Sen Genel Başkanı Engin Gül de yaptığı konuşmada, Marmaray direnişinin, işçilerin kararlılığı, Tekstil Sen’in mücadele azmi ve sınıf dostlarının dayanışmasıyla kazanıldığını vurguladı. Gül, işçilere “Bu mücadele sizin kararlılığınızla kazanıldı” diye seslendi, Marmaray işçilerinden çok şey öğrendiğini dile getirdi.

TEKSTİL-SEN’LE BİRLİKTE KAZANILDI
Direnişçi işçilerden Şah Hüseyin Taşkın, “Polat İnşaat sahipleri bize haksızlık yapmıştı. Sendikamızla, avukatlarımızla ve arkadaşlarımızla birlikte kazandık, mutluyuz” dedi. Marmaray işçisi Zakir İnce ise şöyle konuştu: “Kazandığımıza göre biz bu mücadeleyi işe girinceye kadar devam ettireceğiz. İşimizi geri istiyoruz. Önce kafamız çok karışıktı, acaba kazanabilir miyiz diye. Daha sonra Tekstil Sen ile birlikte mücadele ettik ve kazandık. Herkese teşekkür ediyorum.”
İşçilerden Mehmet Şirin Yıldız, Marmaray’da üç yıl hiç zam alamadıklarını söyledi. Haklarını almak için bir araya geldiklerini belirten Yıldız, “Tatil ve izin günlerinde sigortamız yatırılmıyordu. Patron ihale zamanında ihaleyi almak için bizim çalışmamızı istiyordu. Biz çalıştık. İhaleyi alınca da hakkımızı yine vermedi” dedi. Mehmet Şirin Yıldız, “Marmaray direnişinde ben şunu gördüm; insanlar bir şeyi kafaya takarsa ve sonuna kadar götürürse bu işi başarır” diye konuştu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: işe iade / MARMARAY /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.