Bugün “güz” topladım.

Ömer Yıldız - 3 Ekim 2010 - Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bugün ceviz topladık. Ceviz ağacı büyük olur. Çıkarsın ağaca ve sırıkla ceviz dallarına vurarak “çırparsın”. Ağacın tepesinden her yer görünür. Size yaptığım işi ne güzel kısaca anlattım. Ya anadilimde ifade edemeseydim ne olurdu.

Mardin Derik’in “Tılbısım” (Tepebağ) köyünün üst tarafında halk tarafından “gap” diye bilinen yeşillik, meyvelik bir bölgesi var. Burada incir, üzüm, zeytin ağaçları var. Bir de bol miktarda “güz”.

Güz bir mevsim adı, şairlerin şiir yazdığı, zaman zaman yaşlılıkla ya da yaklaşan ölümle eş. Ancak benim bahsettiğim “güz” cevizin Kürtçe adı.

Size,bana anlatılan bir olaydan bahsedeyim.

Gap’ta bir köylü, tam anımsamıyorum tarihi  ama 1989-90 yılları olmalı, ceviz topluyor. Bu sırada asker bir arazi taramasında ve bu köylünün bulunduğu bölgeye geliyor.

-Sen ne yapıyorsun burada?

-Ben “güzcüyüm” komutan.

-Nesin?

-“Güzcüyüm”

Bu olayın sonrası altı ay tugayda “misafirlik”. Gözcülükten…

Anadil talepleri egemenlerce bölücülük olarak anlaşılırken, yaşamda anadili ile ifade etmeye çalışıp anlaşılamayan resmi dille kendini ifade edemeyen insanların “insani” durumlarını anlamaya neden çalışmazlar. Neden insani bir durum bölücülük olarak anlatılır.

Devletin görevi vatandaşlarını anlamak, mutlu etmek değil mi? Ana dille eğitim denince neden devletin başka bir dille kuşatılacağı anlaşılır?

Bir başka hikaye.

İcra müdürünün evine Kaymakam misafirliğe gider yemeğe. İcra müdürü heyecanlı sofra hazırlatır eşine. İcra müdürü okumuş Türkçe biliyor ancak karısı çok az Türkçe biliyor. Kaymakam sofraya oturur. Kadın bin bir emekle hazırladığı yemeği büyük bir misafirperverlikle kaymakama sunarken ona.

-Ye utanmaz kaymakam bey ye. Der.

Aslında demek istediği “Utanma kaymakam bey ye”

Yemek orada biter.

Halbuki iki örnekte de devlet kişiyi kendi ana dilinde muhatap alsa ve ana dilini bir hak sayıp kişiyi diliyle kabullense sorun olmayacak.

Bırakın insanlar kendini daha iyi ifade etsin. Şimdi bazıları diyecek ki, olay senin örneklerin kadar basit değil.

Ben de diyorum ki; ben bu güne kadar ana dil ile ilgili hep insani taleplerle karşılaştım. Hiç kimse ana dilimizle eğitim alsak daha güçlenir ülkeyi böleriz havasında olmadı. Dil bölme aracı olsaydı Türkçemizde “insanlar konuşa konuşa anlaşır” atasözü olmazdı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: anadilde eğitim / Kürt sorunu /

Comments

  1. emin ektiren diyor ki:

    ömerciğim yazıların çok çarpıcı örnekler.biraz da ben katkıda bulunayım.o guzci diyen kişi aslında lise mezunu.o anda aklına guz’ın türkçesi gelmediği için onu demiş ve bu ona 6 veya 7 yıl hapis yatmaya mal olmuş.dilin nasıl bir role sahip olduğunu neyse..yorumun devamını okuyuculara bırakalım… selamlar saygılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.