THY’den atılan işçiler geri alınsın!

Sol Defter- Haber - 6 Ekim 2010 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Gökkuşağı Hareketi işten atılmalarla ilgili basın açıklaması yaptı.

THY ve Teknik AŞ. Çalışanlarına

Kamuoyuna duyuru:

THY işvereni dayatmacı ve “ben yaparım kimse bana karışamaz” mantığı ile değişik iş yerlerinden onlarca arkadaşımızın işine son vermiştir

Demokrasi ve insan hakları havarisi kesilen Hükümetin THY’deki temsilcileri, “EN İYİ HAVAYOLU” olmayı hedeflediğini söylerken bunu gerçekleştiren işçilerine uyguladığı zorunlu emeklilik, işten atma, sürgün gibi düşmanca politikalarını hangi demokrasi anlayışı ile izah edecekler?

Gökkuşağı Hareketi olarak bu anlayışı şiddetle kınıyor ve kamuoyunu bu maske arkasındaki gerçekliği görmeye davet ediyoruz.

Öte yandan sözleşme sürecinde çalışanlardan kopuk, işveren ile flört ederek “beyaz bir sayfa” açtığını söyleyen Hava İş yönetimini, işçilerin çok iyi gördüğü bu beyaz sayfanın anlamını sorgulamaya ve artık üç maymunu oynamaktan vazgeçmeye çağırıyoruz.

THY TEKNİK sözleşmesinin devam ettiği bir süreçte yaşananlar anlamlıdır. THY Sözleşmesi 8. maddedeki İkale Sözleşmesi diye dayatılan, “parayı ver işçiyi at!” anlayışı bugün yaşananların zeminin hazırlamıştır.

Yer teçhizat atölyesinde 27 arkadaşın işten atılmasına ses çıkarmayıp işverenle oturup anlaşan Hava-İş yönetiminin bugün yaşanacakları öngöremeyecek kadar “tecrübesiz” olmadığı açıktır! İşte mücadele ettiğimiz, değiştirmek zorunda olduğumuz SENDİKAL BÜROKRASİ budur.

Yaşananlar kabul edilemez bir noktadadır. İşten atılmak kader değildir. THY Çalışanları bunlara zemin hazırlayan sendikal politikaları da sorgulayarak işten çıkarılan arkadaşlarının yanında olacaktır. Gökkuşağı Hareketi bu sürecin takipçisidir ve işten atılan arkadaşlarımızın mücadelesine tüm gücüyle destek verecektir.

Saygılarımızla.

GÖKKUŞAĞI  HAREKETİ

Basında yer alan haberler için:

http://www.internethaber.com/thyde-kac-iscinin-isine-son-verildi-299298h.htm

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Hava-İş / İşten çıkarma /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.