Akın Birdal TEKEL işçisinin yanında: 5’inci Gün

N. Cemal - 10 Ekim 2010 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

9.10.2010 Cumartesi: TEKEL işçilerinin oturma eyleminin 5’inci günü

TOKİ KONUTU DEĞİL…

Yine yoğun bir yağmurlu gece yaşayan İstanbul’da TEKEL işçilerinin barınağı yeni yaptıkları çadırları oldu. Direnişçi işçiler; “TOKİ konutu değil, direniş çadırı” diyerek yeni evlerini benimsediler. Dün akşam saatlerinde Beşiktaş belediyesince kurulmuş olan ve kadın işçilerin kullanması önerilen çadır ise, yalıtım-aydınlatma-ısıtma gibi eksikleri henüz giderilemediği için fiilen “erzak deposu” halini aldı. Bu çadırın eksiklikleri giderilerek bir sonraki geceye hazırlanacağı sanılıyor. Çünkü, TEKEL işçilerine yeni katılımlar oluyor. Önümüzdeki hafta itibariyle de bu katılımın artacağı belirtiliyor.

Takviyeler…

Gecenin soğuk yağmurunun etkileri sabahın ilk saatleri ile birlikte atıldı. Yağmur ve soğuğun olumsuz etkileri için doğal ve tablet “vitamin” takviyeleri yapılıyor. C vitamini ihtiva eden meyveler revaçta ise de, vitamin hapı getiren dayanışmacılar da oluyor. Direnişçi TEKEL işçileri, dayanışmacı sınıf dostları tarafından dönüşümlü olarak evlere götürülerek banyo ve kıyafet değiştirme imkanlarına kavuşuyorlar.

Sapphire işçileriyle…

Safir (sapphire) inşaatı çalışanlarının önceki günkü çağrısı nedeniyle TEKEL işçilerinden bir gurup 4. Leventteki şantiye binasına geldiler. Saat 13.30’da başlayan basın açıklamasında, iş cinayetine kurban giden 25 yaşındaki  inşaat işçisi Serkan Çetin’in taşınan fotoğrafları arasında “TEKEL” bayrağı da vardı. Şantiye girişinde kısa sureli bir arbede de yaşandı ve inşaatta yaşanan iş cinayetlerini “basına ihbar ettiği” iddiası ile işten atılan bir işçi içeri alınmak istendi. Bunun üzerine, başta TEKEL işçileri olmak üzere bütün sınıf dostları şantiye kapısına yüklenerek içeri girmeye çalıştı. TEKEL işçileri, “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganları attı ve katılımcılar eşlik etti. Ardından da sınıf dostları ile birlikte TEKEL işçilerinin oturma eylemlerini gerçekleştirdiği Tekgıda-İş’in önüne dönüldü.

ATEŞİ BÜYÜTMEK…

Ziyaretler artarak sürüyor ve gelen sınıf dostlarıyla süreç ve direnişin akıbeti de değerlendiriliyor. TEKEL işçileri, “direniş ateşini büyütmeliyiz, katılımları artırmalıyız” diyerek bu yöndeki çabalarını ve aldıkları olumlu sonuçları vurguluyor. Önceki gün CHP milletvekili Çetin Soysal tarafından ziyaret edilen TEKEL işçilerinin bugünkü konukları arasında BDP milletvekili Akın Birdal da vardı. ÖDP’li gençler “isyan” sloganlarıyla gelerek, “devrimci gençler işçilerle beraber” dediler. Sapphire inşaat işçileri de ziyaretçiler arasındaydı ve sınıf dostları ile sorunlarını paylaştılar. İşçi Demokrasisi gazetesinden dayanışma ziyaretine gelenlerce maddi ve manevi destek sunuldu. Kara çarşaflı konuklar da vardı ve Ekşi Sözlük’le bağlantılı olarak gelenler oldu. iletişim emekçileri destek ve katkılarını sundular.

Akın Birdal…

Dayanışma ziyareti sevinçle karşılanan Akın Birdal’ı TEKEL işçileri adına Metin Arslan bilgilendirdi. Akın Birdal’da destek konuşması yaparak, “meclise soru önergesi vereceğim” dedi. “Gezdiğiniz Kürt illerine de sizin aracılığınızla çağrı yapmak ve oralardaki TEKEL işçisi arkadaşlarımızı da mücadelemize katmak istiyoruz” yönündeki talep Akın Birdal tarafından olumlu karşılandı. Dayanışmacı defterini de imzalayan Akın Birdal, Tekgıda-İş’in önünde bekleyen polislerin yanına giderek burada beklemelerinin ve bekletilmelerinin yanlış olduğunu söyledi.

Birdal’la tartışma…

Akın Birdal’ın ziyaretini sevinçle karşılayan TEKEL işçilerinin tepkisine neden olan bir de tartışma yaşandı. Dayanışmacılar arasında bulunan ve bir çok platformda Mücadele Birliği gurubunun siyasi temsilcisi olarak tanınan (emekli Tekel işçisi) kişi tarafından, “bizim sorunumuz 4 C ve Tek Gıda-İş değil, devrimdir…” diye başlatılan tartışmaya Birdal’ın soğukkanlı cevapları ve işçilerin tepkileri vardı. “Meclisten ancak burjuva demokrasisi çıkar, oda miadını doldurdu” denince, Birdal da “bu ülkede burjuva demokrasisi bile olmadı ki” diyerek tartışmaya girdi ve örnekler verdi. “20 milletvekili ile bakın neler yapıyoruz, işçilerle birlikte bu sayıyı artırmalıyız ki…” diyen Birdal’ın sözlerine müdahale ile gelen “500 milletvekili olsa ne olur ki?” itirazi cevabına TEKEL işçileri tarafından müdahale edildi. “Devrim stratejileri” tartışmasının yeri ve zamanı olmadığı söylenerek, “güncel ve çözülmesi gereken sorunumuz 4 C ve tekgıda-iş” denildi. TEKEL işçileri Akın Birdal’la dayanışma fotoğrafı çektirdiler. Yaşanan bu sorun, TEKEL direnişin başından bu yana “Tekel İşçileri Adına Mücadele Edilebilir Mi?” soru ve itirazların yeni bir tezahürü niteliğindeydi. TEKEL işçilerinin tepkisi, “gelen dayanışmacı ve konuklarla biz konuşacağız, hiç kimsenin bizim adımıza konuşmasını istemiyoruz” sert uyarılarına dönüştü. Bu yönde -kendi içlerine yönelik- bir toplantı çağrısı yaptılar. Birdal ile tartışan emekli Tekel işçisi dayanışmacılarını uyardılar.

Kazanacağız…

Yağmur nedeniyle kağıt baskılı bütün döviz, pankart ve fotoğraflar tahrip oldu. Yerlerine -konukların desteğiyle- yeni pankartlar asıldı; “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız – Tekel İşçileri” Sloganın özel olarak siyasal bir gurubu çağrıştırdığını söyleyenler ve eleştirenler olduysa da bir sorun yaratmadı ve sahiplenildi.

Direnişçi işçiler deselerdi…

Akşam yemeği olarak lahmacun geldi. Lahmacunları getiren motosikletli dağıtıcı arkadaş, “Tekel işçilerine diye adres bildirildi ve sizi aradım, direnişçi işçiler deselerdi daha kolay bulurdum…” dedi. Tekel İşçileri yiyeceklerini konuklarıyla paylaştılar.

Değerlendirme toplantısı…

Vakit geceyi gösterdiğinde yağmur yeniden yağmaya başladı. Tekel işçileri geç saatlerde bir değerlendirme toplantısı yaparak -Akın Birdal’ın ziyareti sırasında yaşanan sorunları da değerlendiren- yeni kararlar aldılar.

Tekel işçilerinin direniş ve oturma eylemi Tekgıda-İş Genel Merkezinin önünde sürüyor…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Akın Birdal / TEKEL işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.