TEKEL Direnişçilerinin Çadırından…

N. Cemal - 12 Ekim 2010 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

TEKEL işçileri ve Türkan Albayrak

Paşabahçe Direnişçisi TÜRKAN ALBAYRAK

Paşabahçe Direnişçisi Türkan ALBAYRAK, direnişinin 96. gününde TEKEL işçilerinin konuğu oldu.

Güneşin aydınlık yüzü…

TEKEL işçilerinin Tekgıda-İş Genel Merkezi önündeki oturma eylemlerinin 8. günü güneşli bir İstanbul sabahıyla başladı. Günlerce süren yağmur ve fırtınanın soğutucu etkisini içlerinde hisseden TEKEL işçileri, güneşin aydınlık yüzüyle aydınlandılar.

Beni satacak bir sendikam yok…

Ziyaretçileri herzaman olduğu gibi eksik değildi. Ama onlar için en anlamlı ziyaretçilerinden birisi şüphesiz ki bugün gelmişti. 96 gündür Paşabahçe’de direnen Türkan ALBAYRAK onları ziyarete gelmişti. “Türkan abla” sloganlar eşliğinde çadırların bulunduğu park alanına girdiğinde “kara mizah” türünde bir espri ile söze başladı; “galiba sizden daha şanslıyım, beni satacak bir sendikam yok…”

Görevim…

Türkan ALBAYRAK sınıf dostlarının çadırlarının gölgesinde yaptığı sohbette, “Direnişçi bir işçiyim, Tekel işçileri ise benden de tecrübeliler. Yine de ben kendi deneyimlerimi Tekel işçisi arkadaşlarımla paylaşmak istedim” dedi. Bir soru üzerine de, “Direnişçi bir işçiyim, direnişçi Tekel işçilerini ziyaret etmek benim görevimdir” diyerek TEKEL direnişçilerinin yanında bulunma nedenini açıkladı.

Sendika bürokrasisine karşı…

TEKEL işçileri, sınıf dostları Türkan ALBAYRAK ile yaptıkları sohbetlerinde 78 günlük Ankara direnişlerini ve şimdiki direnişleri ile olan ilişki ve çelişkileri anlattılar. Çıkan tablo ise; “sendika bürokrasisine karşı mücadele sınıf mücadelesinin bir parçasıdır”dan başkaca bir şey değildi.

Sendika Ağaları…

Türkan ALBAYRAK ile TEKEL işçileri polis korumasındaki Tekgıda-İş Genel Merkezi önünde ibretlik tarihi fotoğraflar çektirdiler. Birlikte “Kahrolsun Sendika Ağaları” sloganları attılar. El ele sınıf dayanışması sergilediler.

TARİHE DÜŞÜLEN NOT…

Türkan ALBAYRAK direniş çadırında bulunan not defterine de içinden geçenleri yazdı:

“Tekel işçilerinin Ankara direnişleri benim ve benim gibi şu anda direnişte olan işçiler için örnekti. Bu ülkede işçi sınıfının olduğunu ve direndiğini gösterdi. Tekel işçileri, işçi sınıfının baş belası olan sendikacılar tarafından bitirilen direnişlerini bugün Tek gıda iş önünde sürdürdüklerini görmek direnişteki bir işçi olarak bana umut ve güç veriyor. Bu ülkenin sokakları işçilerin ayak sesleri ile inleyecek ve yönetenler bunu duyup kendilerine geleceklerdir ve saklanacak yer arayacaklardır.

Türkan ALBAYRAK

Paşabahçe Direnişçisi”

TEKEL işçilerinin dayanışmacı ziyaretleri Türkan ALBAYRAK’tan sonra da sürdü. Ama güne damgasını vuran Türkan ALBAYRAK’ın ziyaretiydi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2. TEKEL Dİrenişi / TEKEL işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.