TEKEL işçileri Taksim’de…

N. Cemal - 18 Ekim 2010 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

TEKEL İŞÇİLERİ TAKSİMDE;

Her Yer TEKEL, Her Yer Direniş!

Tekgıda-İş Sendikası Genel Merkezi’nin 4. Levent’te bulunan binasının önünde oturma eylemlerini sürdürmekte olan TEKEL işçilerinin 78 + 14. günü hareketli geçti.

Türkan ALBAYRAK 100. Gününde…

Paşabahçe Direnişçisi Türkan Albayrak, kendi direnişinin 96., TEKEL direnişinin 78 + 8. gününde TEKEL işçilerinin konuğu olmuş ve destek vermişti. 17 Ekim tarihinde ise Türkan Albayrak direnişinin 100. günündeydi ve bu kez TEKEL direnişçileri Türkan Albayrak’la dayanışmaya gittiler. “Türkan Albayrak Yalnız Değildir!”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması!” diyen TEKEL işçileri, “Türkan abla”larıyla sohbet ettiler.

ÇADIR NÖBETİ…

Türkan Albayrak ile dayanışmaya giden TEKEL işçilerinin direniş çadırında ise nöbet tutan arkadaşları vardı ve nöbetteki işçiler dayanışmacı konuklarını ağırladı. Agos gazetesi muhabirleri bu kez çay ve şekerle geldiler ve röportajlar yaptılar. TEKEL işçilerini sevindiren konuklardan birisi de sanatçı Bilgesu Erenus oldu.

Tekel’in ateşi…

TEKEL işçilerinin eylem ve şiarları akşam saat 18’den itibaren Galatasaray Meydanı’nda yükselmeye başladı. TEKEL işçilerinin çağrısı üzerine bir araya gelen yaklaşık 800 kişilik kitle (12’şerli 60 sıra sayabildik; çevrede yer alıp korteje katılmayanlar da vardı), Taksim Meydanı’na doğru gerçekleştirilecek olan meşaleli yürüyüşün hazırlıklarına başladılar. Galatasaray Lisesi önünde, boş konserve kutularına çakılan sopalar ve kutuların içine konulan pamuk-tuz-gazyağı ile meşaleler hazırlandı. Pankartlar, dövizler, bayraklar açıldı. Sloganlarla “TEKEL İşçisi Yalnız Değildir” diyen dayanışmacı kitleye TEKEL işçisinin cevabı; “Her Yer TEKEL, Her Yer Direniş” oldu.

Yanan meşalelerle birlikte coşku iyice artarak “TEKEL’in Ateşi AKP’yi Yakacak”, “TEKEL’in Ateşi Tek Gıda’yı Yakacak” diyerek tek-el olundu.

GERGİNLİK…

TEKEL işçilerinin yürüyüş hazırlığı sırasında Trabzonspor formalı faşistler tarafından provokatif tahriklerde bulunuldu. Öğle saatlerinde ÖDP’lilere de saldırdığı açıklanan faşist güruhun TEKEL işçilerine karşı provokatif planları boşa çıkarıldı.

SINIF DOSTLARI…

TEKEL işçilerinin yürüyüşünde Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu, Hava-İş Gökkuşağı Hareketi, Limter-İş Sendikası, Tekstil-Sen Sendikası, Yapı-Yol-Sen Sendikası, Tezkoop-İş Sendikası 2 Nolu Şube, Eğitim-Sen 1 ve 6 Nolu Şube yönetici ve üyeleri, Metalurji Mühendisleri Odası,Türk Tabipleri Birliği, Taşeron İşçileri Derneği, sanatçılar ve aydınlar yerlerini aldılar. Sol / sosyalist güçler destek şiarlarını haykırdılar: Halk Cephesi, Kaldıraç, Mücadele Birliği, Alınteri, Demokratik Haklar Federasyonu, Proleter Devrimci Duruş, BDSP, Sınıf Mücadelesi, Ezilenlerin Kurtuluşu, İşçi Cephesi, İşçi Demokrasisi, Devrimci İşçi Partisi Girişimi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Sosyalist Parti, Sosyalist Demokrasi Partisi, Emekçi Hareket Partisi, Red Dergisi ve Sosyalist Feminist Kolektif.

Paşabahçe Devlet Hastanesi’ndeki direnişinin 100. gününü dolduran Türkan Albayrak da TEKEL işçilerinin pankartını taşıyanlar arasındaydı.

TKP’NİN PENCERESİNDEN…

İstiklal Caddesi boyunca yürüyen TEKEL işçileri, TKP binasının önünde buruk bir duyguyla durakladılar. Pencereden bakan bir TEKEL işçisi arkadaşlarını gördüler. Onlar yürürken o aralarında değildi ve TKP’nin penceresinden eylemi seyrediyordu.

1,5 saatlik yürüyüş…

Yürüyüş kortejinin Galatasaray’dan Taksim Meydanı’na gelişi 1,5 saat sürdü. Kitlenin sloganlarına İstiklal Caddesi’nden destek alkışları yükseldi. Ayrıca, yürüyüş boyunca 4 C ve güvencesiz çalışma üzerine açıklamalarda bulunuldu.

OTURMA EYLEMİ…

Yürüyüş korteji Taksim Meydanı’na geldiğinde oturma eylemi gerçekleştirildi. Oturma eylemi sırasında ise sınıf dostları destek konuşmaları yaptı.

Türkan Albayrak, “Direnişime onları örnek alarak başladım. Ama bir farkımız vardı, onları satacak bir sendikaları vardı, bense tek başınaydım…” dedi. Sırrı Süreyya Önder, Bilgesu Erenus, Cezmi Ersöz ve bazı sanatçıların yanı sıra, Limter-İş Sendikası adına Kamber Saygılı, Türk Tabipler Birliği adına ise Dr. Osman Öztürk birer konuşma yaptılar.

TEKEL İŞÇİLERİ…

Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilen mini mitingin TEKEL işçileri adına konuşmacısı ise Arzu Güneş’ti. TEKEL işçisi Arzu kısa bir konuşmanın ardından, “2. TEKEL Direnişi: 14. Gün” başlıklı ortak metni okudu.

Metinde; “Herkese İş, İş Güvencesi, Güvenli Gelecek İçin, 4 C Kaldırılsın! İş, Güvenceli İş Ortamı İçin Birleşik Mücadeleye!” vurgusu ön plandaydı.

SLOGANLAR…

Eylemde şu sloganlar öne çıktı:

-TEKEL İşçisi Yalnız Değildir!

-Her Yer TEKEL, Her Yer Direniş!

-TEKEL’in Ateşi AKP’yi Yakacak!

– TEKEL’in Ateşi Tek Gıda’yı Yakacak

-Hak Verilmez Alınır, Zafer Sokakta Kazanılır!

-Biz Haklıyız, Biz Kazanacağız!

-Sözleşmeli Köle Olmayacağız!

-Ne 4 B, Ne 4 C, Herkese Güvence!

-Kahrolsun Sendika Ağaları!

-Kumlu’yu Alana Türkel Bedava!

-İşçiler Sendika Yönetimine!

-Yaşasın İşçilerin Birliği!

-Gün Gelecek, Devran Dönecek, AKP İşçiye Hesap Verecek!

Yarın yeni bir hafta başlıyor ve TEKEL işçilerinin direnişinin 78 + 15. günü. Haydi dayanışmaya!..

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2. TEKEL Dİrenişi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.