2. TEKEL Direnişi Sınıf Dostlarıyla Sürüyor

N. Cemal - 20 Ekim 2010 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Semt Pazarında Bildiri…

Her gün olduğu gibi bu sabah da kahvaltı ve temizlik ardından gazeteler incelendi. Hafta sonu Taksim’de gerçekleştirilen yürüyüşün saati geç olduğu için gazete baskılarına yetişememişti. Bu sabah BirGün de dâhil bazı gazetelerden yürüyüşle ilgili haberler okundu. Değerlendirmeler yapıldı.

Öğle saatlerinde ise bir gurup TEKEL işçisi “4 C’ye Hayır” yazan direniş önlükleriyle semt pazarında bildiri dağıtmayı çıktılar. Pazarcı esnafıyla yakın temaslar sağlandı, sohbetler edildi. Genel olarak, “bu 4 C de nedir?” sorularına muhatap olundu ve “4 C kölelik yasasıdır” diye başlayan anlatımlarla diyaloglar geliştirildi. Bildiri dağıtımı sırasında pazar alanında “TEKEL işçisi neden Tek Gıda-İş’in önündeki çadırlarda oturma eylemi yapıyor?” açıklamalarıyla dikkatler çekildi. Orta sınıftan semt sakinleri genellikle ilgili davranarak ve “destekliyoruz” diyerek bildirileri aldılar. Bazı “türbanlı” pazar müşterileri ise kendilerini gösterircesine “hayır almıyoruz, desteklemiyoruz” dediler. Semt askeri lojmanlara da yakın olduğu için asker ve asker aileleriyle de sıklıkla temas edildi ve bunlardan gelen tepki “Kemalist” zeminde, “referandumda evet derseniz böyle olur işte” türevindeydi. Bu sataşmalara rağmen onlar da “destekliyoruz” diyorlardı. Tek tük “türbanlı” tepkiyi ise bu yaklaşımlar daha anlaşılır kılıyordu. Pazarın emekçileri olan yük taşıyıcı hamalların yaklaşımı ise memleketin işsizlik halinin göstergesiydi; “bize de iş var mı abi?..”

Politik Göçmenlerden Ziyaret…

12 Eylül’ün “yaban ellere” savurduğu birkaç politik göçmen kadın direniş çadırındaydı. İnternet üzerinden yapılan duyurularla haberdar olduklarını ve geldiklerini söylediler. Bildirilerinizi çevirerek bulunduğumuz ülkelerin sosyalist ve komünist örgütlerine, sendikalara iletebiliriz” dediler. Adres ve telefon alışverişleri yapıldı, “direniş hatıratı” fotoğrafları çekildi. Yıllar sonra sıkılı yumruklar ve zafer işaretleriyle anı tazeleyen heyecanlı bir görünümleri vardı.

TKP Polemiği…

Direnişe dair TKP ile başlayan polemiğin farklı boyutları da ortaya çıkıyor ve tartışılıyor. Bu günlerde direniş çadırında ve TEKEL işçileri arasında en fazla tartışılan ve eleştirilen konular arasında TKP “gerçeği” var. “Sol Defter” bünyesine yansıyan yazı, eleştiri ve yorumlarla da bu veriler artıyor. İşçiler tarafından da okunuyor ve değerlendiriliyor. “N.Cemal’e bir TKP’li sol defterde soru sormuş” diyor bir TEKEL işçisi ve sorunun cevabı oracıkta bir metin olarak beliriveriyor. Sorular, cevaplar, eleştiri ve değerlendirmeler beraberce okunuyor.

Yemek…

Bir önceki gün reklâm filmi çekimi için gelen ekibin getirdiği yemekler büyük bir ihtiyaç fazlası oluşturdu. Sokakta ve sokak köpekleriyle gezen 15-16 yaş gurubundaki gençlerin de karnı bu yemeklerle doyuruldu. Onlar sık sık direniş çadırını da ziyaret ediyorlar. Bazen de kalabalık bir şekilde sendika binasının önünde “Tek Gıda Şaşırma Sabrımızı Taşırma” sloganını atarak destek veriyorlar. Akşam saatlerinde -ziyaretlerini sürekli tazeleyen- sendikacı dostlarımız geldiler. Bu kez de TEKEL işçileri onlara yemek sundu. “Bu kez de” deme sebebim, genellikle bu sınıf dostlarının getirdiği yemekler sunulurdu da ondan…

Direniş Çadırının İti…

Sokakta ve sokak köpekleriyle gezen, 15-16 yaşlarında bir grup “genç çakal”ın yanında bu kez de küçük bir köpek vardı. Giderken köpeği direniş çadırına bıraktılar. Birden direniş çadırının bir köpeği oluverdi. Zaten kediler vardı. Bazı TEKEL işçisi arkadaşların bu işi çok sevimli bulduğunu söylemekte zorlanıyorum. Özellikle de bir arkadaş “güvercinlere yem vermeyi” daha çok seviyor ve tercih ediyor.

Yeni eylemler…

Taksim yürüyüşünün ardından TEKEL işçilerinin gündemine alarak tartıştığı yeni eylemler de var. Önümüzdeki günlerde bu tartışma ve değerlendirmelerin ürünü olan ve 4 C kölelik yasasını hedefine koyan etkinliklerle karşımıza çıkacaklar. Tabi ki sınıf dostlarıyla beraber.

Tek Gıda-İş Genel Merkezi önündeki süresiz oturma eylemi ve direniş çadırlarındaki yaşam devam ediyor. Dosta ve düşmana karşı “biz buradayız” demeye devam ediyorlar. Sınıf dostlarını bekliyorlar. Haydi dayanışmaya!..

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2. TEKEL Dİrenişi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.