Değişime izin verin!

Ömer Yıldız - 20 Ekim 2010 - Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bugüne kadar katıldığım siyaset, topluluk vb oluşumlarda hep insanların eşitliği üzerine söylemler dinledim. Kendim de bu söylemlerden kullandım anlatımlarımda. Salon söyleşisi olarak kalacağını bile bile inanmak istedim. Belki de bir çoğu inanmak istedi sosyalist olduğuna benim gibi. Şimdi bu iş salondan sanala geçti. İnternette pek çok ortamda öyle çok güzel yazılar var ki. Doğru demeden duramıyor insan.

“Birikim, vaz geçtim” dedikten sonra düşündüm. Aslında doğrusunu yaptı diye. Takiyye yapmaktan kurtuldu, belki de rahatladı. Pek çok oluşum, grup, parti var rahatlaması gereken.

Sanırım işçi direnişini işçilere bırakmanın zamanı geldi. Çünkü destek için gidenler geçici bir süre varlar ve direnişçilerin sanal destekçileri olarak kalıyorlar. Destek amacından çıkıp sanki sonradan gidenler başarmış gibi oluyor. Tekel işçilerinin eylemini sosyalist sol sahiplendi, sendikalar sahiplendi, burjuva siyasetler sahiplendi, sendika ağaları sahiplendi, daha kimler kimler… Tekel işçileri ne oldu: Teşhir ve tecrit. Direnişte herkesin ziyaret sırasında çektiği fotoğraflar sitelerde. “destekledik! Başaracağız! Biz yaptık! Vs.” Tekel işçileri nerede 4-C kıskacında. Bırakın hak sahipleri, mücadeleyi verenler sahiplensin kazanımlarına. Destekledik diyenlerin pek çoğu olamadığı sosyalistliğin vicdan azabını rahatlatmakta. Tıpkı biz 12 Eylül öncesi şöyleydik böyleydik diye şimdiki burjuva hayatlarına kılıf çekenler gibi.

Olmuyor arkadaşlar; hiçbir teorik tarife uymuyor, pratikle zaten alakası yok. Herkes kendini Marks sanıyor. Marks var zaten davaya emekçi lazım. Katkı koymuyorsunuz anladım bari tuttuğunuz köşe başlarından çekilin. 12 Eylül darbesinde yatıp çıkanların hepsi Lenin olmadı. Hala kendileri. Üstelik büyüteçle kendisine bakan tarzda.

Ülke 12 Eylül’ün izlerini silmeye çalışıyor. Sosyalizm kanadında da 12 Eylül öncesinde kalmış olanları, değişen dünyada dünü yaşayanları köşelerine davet ediyorum. 12 Eylül bazılarınızı nakavt etmiş. Bırakın dirençli kalanlarla yeniler devam etsin. Sizler, değişmeyenler, mücadeleye zarar veriyorsunuz.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2. TEKEL Dİrenişi / sosyalist olmak / sosyalist sol /

Comments

  1. HASAN KOÇAK diyor ki:

    ömer hocam bu yazındaki görüşlerine, bu yazı ile sınırlı olmak üzere tamamen katılıyorum.(biliyorsun hocam senin her yazına katılmak pek o kadar kolay olmuyor)kendine iyi bak sevgilerimle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.