BirGün Gazetesinin Haberine Öfkelenen Tez Koop-İş Bürokratları Sendika Bastı

N. Cemal - 25 Ekim 2010 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail


Tezkoop-İş Sendikası 2 nolu şubesine yönelik olarak sendika genel merkezinin ve atanmış 5 nolu şube yöneticilerinin kirli operasyonları sürüyor.

25.10.2010 tarihinde ve saat 16.00 civarlarında sendika merkez yöneticileri, atanmış 5 nolu şube yöneticileri ile birlikte Mecidiyeköy’de bulunan sendika binasına gizlice geldiler. 2 nolu şube başkanı Hulusi Uğurcan duruma dair şunları söyledi:

24.10.2010 tarihinde BirGün gazetesinde sendikamıza dair gelişmeleri açıklayan derli toplu bir yazı çıktı. Tarafsız gazeteciliğin gereği olarak sendika genel başkanı Gürsel Doğru ile de görüşmüş ve açıklamalarını almışlar. Sağ olsunlar. Ama baksan Doğru hiç de doğruları söylememiş. Yine de, bütün laf kalabalığı içinde akrabalarına ait olan taşeron şirketi reddedemeyerek itiraf etmiş. Nereden ihale aldıklarına dairde az çok değinmiş. Gürsel Doğru’ya ait bu açıklamalarla ilgili olarak yeniden BirGün gazetesini ziyarete ve açıklık getirmeye gittim. Saat 15.30 gibi sendikadan çıktım. Sanırım saat 16 gibi de gizlice onlar gelmişler. Etraftan ve malum kişilerden sendikadan çıkışımın istihbaratı verilmiş.

Sendikaya 2 nolu şube yöneticisi Abdurrahman Tetik ve Tuncer Koçer ile döndüğümüzde kapı kilidi değişmiş ve içeriden sesler geliyordu. Zili çaldık, ısrarla kapıya vurduk açmadılar. Bunun üzerine arkadaşlara haber vermek üzere aşağıya indik. O esnada dikkatimizi çeken şey kapı kilidinin bulunduğu noktanın kırılmış ve parçalarının yerlere saçılmış olduğuydu. Yani, alelacele dış kapıyı kırıp içeri girmişler. Ardından da, biz içeri giremeyelim diye kilidi değiştirmişler.

Şubeden arkadaşlarımıza durumu bildirerek geri döndüğümüzde ise, yokluğumuzu fırsat bilerek kaçmışlar. Aşağı inerek nerede bunlar diye etrafa baktık. Bu esnada, şube yöneticisi arkadaşımız Abdurrahman Tetik “kaçıyorlar” diyerek bizi çağırdı. Kat otoparkın önünde -metalik gri renkte Ford Focus marka- bir araca binerlerken yakaladık. Aracın direksiyonunda Rabia Özkaraca (Över) vardı. Bu kirli operasyonu gerçekleştirenler ise şunlar:

1- Genel Merkez Sekreteri Hakan Bozkurt.

2- Genel Eğitim Sekreteri Haydar Özdemiroğlu

3- Atanmış 5 Nolu Şube Başkanı Rabia Özkaraca (Över)

4- Atanmış 5 Nolu Şube Yöneticisi Elvan Demircioğlu

5- Atanmış 5 Nolu Şube Yöneticisi Recep Vergül

6- Şube çalışanlarından Hatice Karahan

Peki, bu kirli operasyonun nedeni ne olabilir?

Bizce çok açık; BirGün gazetesinde sendikamıza dair gelişmeleri açıklayan yazıda bu terbiyesizlerin yaptıkları yolsuzluklardan ve harcamalardan bahsetmiştim. Genel Başkan Gürsel Doğru ise -doğruları söylemeyerek- içi boş açıklamalarla cevap vermişti. Yalancı pehlivan edasıyla da hesap defterlerini açmaya hazırım falan demiş. İşte mesele burada; (şu an içeri girmedik ve bir tespitte bulunmadık ama) büyük ihtimalle evrakları götürdüler. Belge karartma telaşındalar ve hesaplara dair el çabukluğu marifet türünden oyunlar oynuyorlar.

Sendika ağalarında oyun biter mi?

Biz sendikamıza 24.9.2010 tarihinde girerek bu işgalcilerden kurtardık. Beş gün sendikanın etrafında bile gezemediler ve sinsice fırsat kolladılar. Olmadı, 29.9.2010 tarihinde 4 çevik kuvvet otobüsü polis ve sendikalar masasından polislerce geldiler. Savcıdan talepte bulunmuş, talimatıyla da polis desteği alarak gelmişler. Korkunun ecele ne faydası var? Bizi, kendi sendikamızdan polis marifetiyle atacaklarını sanıyorlar. Tabi ki umduklarını bulamadılar. Polislerle birlikte ve geldikleri gibi gittiler. Adaleti de kendi çıkarlarına alet etmeye çalışıyorlar. Nafile çabalar bunlar. Bu ilk operasyonlarıydı ve sökmedi.

Daha sonra, 4.10.2010 tarihinde gizlice ve sinsice geldiler. Sabah TEKEL işçilerini misafir etmiştik. Kahvaltılarını yapıp durum değerlendirmesinde bulundular. Öğleden sonra TEKEL işçilerini kendi sendikaları olan Tek Gıda-İş Genel Merkezine gitmek üzere yolcu ettik. Biz de dışarı çıktık. Kapıda görevli polisler de vardı. Bir ara Elvan Demircioğlu karşı binadan -polislerin beklediği noktadan- bakarken görülmüş. Etraftan ve malum kanallardan çıktığımızı öğrenip gelmişler. Hemen kilidi değiştirip kaçmışlar. Çocukça ve saçma işler bunlar. Gelip oturmayacağın, iş yapmayacağın ve 2 nolu şube yöneticileri ile yüzleşemeyeceğin binaya gelip de kilidi değiştirmenin ne anlamı var? Kilidi değiştir ve kaç. Çocuk bile yapmaz. O günden beri de kimse ortalıkta yok. Sırra kadem bastı, kayboldular.

Aradan yaklaşık 21 gün geçti ve yine aynı vur-kaç taktiği. Yine kapı kilidini değiştirip tabana kuvvet kaçma. Yine Genel Merkez yöneticileri ve atama 5 nolu şube yöneticilerinin ortak operasyonu. Taşeron patron (başkan) Gürsel Doğru emir vermiş olmalı. Dediğim gibi, bu kez delil / belge kaçırmanın derdinde olmalılar. Bence, BirGün gazetesinin haber ve röportajı telaşlanmalarına sebep olmuş.

Abdurrahman Tetik arkadaşımızın “kaçıyorlar” diyerek bizi çağırmasıyla kat otoparkının önünde yakaladığımızda gerçekten kaçmaya çalışıyorlardı. Bir de asıl garip ve vahim olanı ne biliyor musunuz? Koca koca adamlar, korkudan ve utançtan elleriyle ve çantalarıyla yüzlerini kapatıyorlardı.

Cesaret ve haklılık duyguları olsa, arabadan iner ve meramlarını anlatıp bizimle konuşurlardı. Biz eşkıya mıyız? Bizden niye korkuyorlar? Çünkü biz haklıyız! Biz kararlıyız! Onlar ise dalaverelere ve paranın gücü ile iş yaptırmaya alışmışlar. TEKEL işçilerinin deyimi ile; “Biz Haklıyız, Biz Kazanacağız!”

Tezkoop-İş Sendikası 2 nolu Şube Başkanı Hulusi Uğurcan’ın söylediklerini kaydettikten hemen sonra sendika kapısının fotoğraflarını çektik. Kırık parçalar yerdeydi ve kapı kilidinin “göbeği” oyularak parçalanmıştı. Bu tahrip edilen yere de yeni bir kilit takılmıştı. O esnada Ulusal Kanal kameraman ve muhabiri de geldiler. Çekim yaptılar. Hulisi Uğurcan ve Abdurrahman Tetik ile röportaj gerçekleştirdiler.

2 nolu Şube yöneticisi Abdurrahman Tetik ise, “tutanak tutup, tespit yaparak sizleri bilgilendireceğiz. Sendikamızın başındayız ve biz işimizi yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Tez Koop-İş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.