İşçisiz devrim olmaz

Ömer Yıldız - 25 Ekim 2010 - İşçi Gündemi / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Egemenlerin ekonomik ve sosyal haklar yönünden işçileri de memurlara benzetmek gibi bir çalışması var. Burada her ikisi de emek örgütlerinde yer alabilecek kesimler olarak görünürken sorun yok gibi algılanıyor. Ancak memur sendikaları ile işçi sendikaları arasındaki farklılık görmezden geliniyor.

İşçilerin tarihsel mücadelesi ile memurlarınki farklı ilerlemiştir. Sendikal mücadele tarzlarını anlatmayacağım ancak işçilerden beklenen bir “iktidar” umudu vardır. Sonradan emekçi diye genelleşse de istenilen iktidar burjuva memur ile gelmeyecektir.

Benim açımdan en belirgin fark budur.

Öyle ise bu farklılığın devam etmesi ya da memur sendikalarının işçi sendikalarına dönüşmesi gerekir. Son süreçte yaşanan ise işçi sendikalarının memur sendikalarına benzemesidir. Bu durum tehlikelidir. Siz kapitalist sistem içerisinde sosyal demokrat bir dünya hedefliyor olsanız bile bu durum tehlikelidir.

Devrimin asli unsurunu başkalaştırmak devrimi mümkünsüz kılar.

İşçi fabrika işgal eder, grev yapar. Yaptığı iş hayatidir yoksa aç kalır. Diğer örgütler ve siyasetler işçinin ardına dizilir ve ona destek verir.

Bizim yaptığımız ise egemenleri destekler nitelikte; memur sendikalarının basın eksenli faaliyetlerine benzer işçi eylemleri yaptırmak. Bu durum göreceli olarak davanın anlatılmasına yararlı olabilir ancak klasik yoldan çıkınca geri gelmesi zordur. İşçinin adı olmaz. İşçinin meşhuru olmaz.  Son TEKEL işçileri eyleminde sendikaları tarafından ortada bırakılan TEKEL işçisinin yapacağı öncelikli olarak rayından çıkmış sendikayı yeniden işçinin yönetimine almaktır. Daha sonra da başkalaşmamış işçi eylemleri ile devam etmektir.

Sonunda sosyalist siyaset yapıyoruz deyip sosyal demokrat bile olamayan siyasetler gibi, işçiyiz devrim yapacağız deyip sosyal demokrat partilerle bile iktidar olamayan bir işçi sınıfı çıkar karşımıza. O zaman da “işçi sınıfı” ifadesi ortadan kalkar. O sınıf olmadan “devrim” olmaz

Sevgili TEKEL işçileri haklı davanızda yanınızdayız. Ancak unutmayın ki sizin tarihsel misyon gereği “devrim” yapmak gibi bir zorunluluğunuz var. Dili boyundan uzun olan maalesef ki bizleriz. Sizin boyunuz dilinizden uzun olsun.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2. TEKEL Dİrenişi / Direnişteki İşçiler Platformu / Tek Gıda-İş / TEKEL işçileri /

Comments

  1. ALİRIZA YILMAZ diyor ki:

    Sayın hocam yazdıklarına katılıyorum.Ama her şeyi işciden beklemekde yanlış.Onurlu mücadelesini sürdüren işcilerimizin eylemlerine destek olmak deyil yanında durmak gerektiğini düşünüyorum.Bu gün 61 anaysasının çıkışı bile halk harekatının sonucudur selamlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.