Yıldız Teknik Öğrencilerini TEKEL, UPS, Tersane İşçileri Yalnız Bırakmadı

N. Cemal - 2 Kasım 2010 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

TEKEL İŞÇİLERİNDEN YTÜ ÖĞRENCİLERİNE;

YÜREĞİMİZ SİZİNLE

İlerici ve devrimci öğrenciler astıkları bir duvar gazetesi yüzünden Yıldız Teknik Üniversitesi’nde (YTÜ) geçtiğimiz hafta gericilerin saldırısına uğradılar. Bunun üzerine aynı öğrencilere bir de çevik kuvvet polisleri saldırdı. Bu da yetmedi aynı öğrenciler hakkında okul idaresi soruşturma başlattı. Bu da yetmedi, haklarındaki soruşturma sonuçlanana kadar “okula alınmama” kararı alındı.

Bu duruma isyan eden YTÜ öğrencileri okul önünde direniş başlattılar ve sembolik bir de çadır kurdular. Bazı akademisyenler de dayanışma amacıyla bu çadırlarda ders vereceklerini açıkladılar. YTÜ öğrencilerinin kararlı duruşu ve direnişlerine yönelik artan destek okula giriş yasaklarını pazartesi günü itibariyle ortadan kaldırdı.

YTÜ öğrencileri, Tekgıda-İş Genel Merkezi önünde süren 2. TEKEL direnişini ziyaret etmiş ve işçilerle dayanışarak okullarında sürdürdükleri mücadeleyi anlatmışlardı. TEKEL işçileri de mücadele süreçlerini anlatarak deneyimlerini aktarmıştı. Bu kez dayanışma ve destek ziyareti TEKEL işçilerinden geldi. 1 Kasım 2010 saat 14.00 civarlarında YTÜ önünde gerçekleştirilen eylemliliğe, 2. TEKEL direnişi çadırından temsilci olarak Samsun Bafra TEKEL işçisi Hüseyin Bozkurt gönderildi.

TEKEL işçisi Hüseyin Bozkurt’un YTÜ öğrencilerine yaptığı konuşma şöyle;

“Merhaba dostlar, ben TEKEL işçisiyim. 19 yıllık TEKEL işçisiyim. 78 günlük haklı mücadelemiz oldu Ankara’da. Fakat, ne yazık ki sendikamız bizi hangi pazarlığa sattı bilmiyoruz, çadırlarımızı kaldırdı. Ve biz de bulunduğumuz illerde direnişlerimizi sürdürdük.

Bize bir takım vaatlerde bulunmuştu sendikamız. Eylem takvimi hazırlamıştı. Fakat, geldiğimiz noktaya bakınca hiçbir sonuç alamadık. Haziran’ın 11’inde değişik 11 ilden sendikamıza geldiğimizde bize dedikleri şu oldu; ‘Şimdi siz gidin, dinlenin, tatilinizi yapın. Ağustos sonu itibariyle güzel bir eylem yapacağız. Sizin hakkınızı koruyacağız…’

Fakat, TEKEL işçisinin cebinde para yok, kafası rahat değil. Gidip tatil yapabilir mi? Bunu da geçtik…

4 Ekim’de sendikamızı ziyarete geldik. Sizlerden kalır bir farkımız yok, nasıl siz polisle karşı karşıyaysanız, polis nasıl sizin eğitim alacağınız okuldaysa, bizim de aynı. Şu an polis barikat kurmuş ve kendi sendikamıza giremiyoruz. İşçinin evi sendikadır. Sendikayı işçi korur, polis değil. Kimi kimden koruyorlar? Bunun cevabını hala alamadık.

Ama şunu da bilin, bugün Tekgıda-İş önündeki 29. günümüz.

Herzaman mücadelenizin yanındayız. Yaşasın sınıf dayanışması diyorum.

Bütün TEKEL işçisi arkadaşlarım adına; yüreğimiz sizinle…”

YTÜ önünde gerçekleştirilen eylemlilikte UPS ve Tersane işçileri de konuşmalar yaparak ilerici ve devrimci öğrencilerle dayanıştılar…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Tersane İşçileri / UPS / YTÜ Öğrencileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.