SBS Sınav İptali

Ömer Yıldız - 4 Kasım 2010 - Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

SBS sınav sisteminde yapılan değişiklik sonucu açılan davada 7. sınıf öğrencilerinin gireceği sınavın yürütmesini durdurdu. Yani mahkeme MEB’in itirazını kabul etmezse 7. sınıf öğrencileri SBS 7. sınıf sınavına girmeyecekler. Keşke hiçbir öğrenci sınava girmese. MEB öğretmenine, okuluna güvense ve sınavsız geçiş sistemi oluştursa. Öğretmenlerin verdiği notlar ve yapılan yönlendirme/yöneltme üzerinden öğrenciler orta öğretime devam etse.

MEB böylesi bir para kaynağından vazgeçmez. Elemeden başka bildikleri sistem olmadığından henüz 13-14 yaşındaki çocuklara “elenme” travması yaşatırlar. Ailelerce ve bazı öğretmenlerce “çok önemli” olarak düşünülen bir sınavı kaybetmenin ezikliğiyle çocuklar yaşamlarına devam ederler.

Asıl soru şu. 7. sınıf sınavına girmeyecek öğrencinin 6. sınıf sınav puanı ne olacak? Eski sistemle %25 etkili olan 6. sınıf sınavı puanı 8. sınıfta girilecek sınava etki edecek mi? Eğer bir etkisi olmayacaksa 6. sınıfta girilen sınavın sınav harçları, sınav yerine gitmek için yapılan masraflar ve sınavlara hazırlık için gidilen dershane ücretleri tazmin edilecek mi?

Eğer 7. sınıfların 6. sınıf puanları sayılmayacaksa; 8. sınıfların 6. ve 7. sınıf sınavları da sayılmamalı. Mahkeme yeni sisteme göre karar almışsa yeni sistem “tek sınav” diyor.

Bunlar ilk bakışta akla gelenler. Biz gene de tekrar edelim. Sınav yapan tüm kurumlar, sınav yapmayı bilmiyorsunuz. Tüm canlılar gibi insanlarda birbirinden farklı kişisel özelliklere sahiptir. Herkesi bir elekten sallayamazsınız. Gelin bu mahkeme kararı fırsat olsun, sınavsız geçişi uygulayın. Hazır Şura’da toplanmışken doğru bir iş yapın. Ne SBS ne YGS/ÖSS.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: SBS / sınav /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.