Ataol Behramoğlu ve Bilgesu Erenus 2. TEKEL direnişinde

N. Cemal - 6 Kasım 2010 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Direniş coşkusunu yükselttiler….

Ataol Behramoğlu ve Bilgesu Erenus 2. TEKEL direnişinin yanında birer sınıf dostu olarak yer aldılar. 5 Kasım 2010 Cuma 2. TEKEL direnişinin 33. günüydü ve ziyaretçileri arasında iki anlamlı isim olarak Ataol Behramoğlu ve Bilgesu Erenus önemle kayda geçirildi. Bilgesu Erenus önceden de TEKEL işçilerini ziyaret etmiş ve ilk Taksim yürüyüşünde de işçilerle birlikte saf tutmuştu. Bu ziyarette de Bilgesu Erenus gitarı ve şarkıları ile Ataol Behramoğlu ise şiirleriyle TEKEL işçilerinin mücadelesine katkılarını sundular. Moral ve direniş coşkusunu yükselttiler.

kapitalizmin bir dayatması…

“4-C kapitalizmin bir dayatmasıdır” diyen Ataol Behramoğlu, “Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da emekçilere saldırıyorlar” dedi. Tekel direnişini 15-16 Haziran işçi hareketine benzeten Behramoğlu, “en kolay nereden başlayalım dediler ve Türkiye’den başladılar. Türkiye’de ve dünyada işçilerin birleşmesi gerekir” diye de vurguladı.

katlanmadınız ve “hayır” dediniz …

“Bizim insanlarımız direnen insanlara karşı büyük saygı beslerler” diyen Bilgesu Erenus, “TEKEL işçileri olarak topluma razı olmamayı öğrettiniz, katlanmadınız ve hayır dediniz”  diyerek TEKEL direnişinin önemine vurgu yaptı.

Şiirler ve şarkılarla…

Ataol Behramoğlu ve Bilgesu Erenus’un konuşmalarından sonra TEKEL direnişçileri de duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. TEKEL işçisi Arzu Güneş ise konukların getirdiği ve Bertold Brecht’e ait “Hiç Birini Bırakmayın Benzerlerinizin” şiirini okudu. Daha sonra okunan şiirin altına tek tek TEKEL işçileri imza attılar.

Ataol Behramoğlu’nun şiirinin, Bilgesu Erenus’un gitarının ve sesinin tınısıyla duygulanan Tekel işçileri konuklarının getirdiği pastayı kestiler.

DİRENİŞ VE DAYANIŞMA…

Akşam saatlerinde ise, günü Beyazıt meydanında eylemlilik içinde geçiren YÖK protestocusu üniversiteli gençler geldi. Geç saatlere kadar TEKEL işçileriyle sohbet ettiler ve ilerleyen saatlerde Ankara’ya gitmek üzere ayrıldılar. Elektrik Mühendisleri Odası’ndan mühendisler de akşam konukları arasındaydı.

sıradanlaşan durum…

Konukların geç saatlere kadar süren kalabalığı yine “sivil”leri harekete geçirdi ve birden etrafta malum araçlar belirdi. Artık iyice sıradanlaşan bu durum esprilere de neden oldu.

2. TEKEL direnişi Tekgıda-İş Genel Merkezi önünde sürüyor ve dayanışmacılarını bekliyor…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2. TEKEL Dİrenişi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.