Umut CHP olmuşsa vay sosyalistlerin haline…

Ömer Yıldız - 6 Kasım 2010 - Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Ey sos-sosyalistler, İstanbul’da Ankara teoriler üretip bu teoriler üzerine tartışıyorsunuz. Bilin ki Anadolu’da kendini sosyalist diye tarif edenler sosyal demokratların çeperinde. Çünkü siz yoksunuz. Siz sanalsınız. Siz dergilerdesiniz. Ulusalcılık ile baş edemediniz. Kapitalizme alternatif olamadınız. Çare olamadınız. Yetersizsiniz.

Sosyalist partilerin Anadolu’daki il binalarında on tane sosyalist bulamazsınız. Sosyalistim diyenlerin içinde de iki tane sosyalizmin ne olduğunu doğru tarif edecek insan bulamazsınız. Çünkü hayatta yoksunuz. Sizin insanlar içinde  karşılığınız yok.

Siz Beyoğlu’ndasınız, Taksim’desiniz. Yetmişli yıllarda satılan binlerce dergi satılmıyor bu illerde. Sosyalizm özlemi yok. Korkarım sizlerde de yok.

Sendikalarda yönetimleri oluşturan sosyalist gruplar, tabanınız yok. Sadece geleneksel olarak temsil edilen grupların delege sayısı üzerinden çırpınışları var. İnsanların gelecekle ilgili umudu CHP Genel Başkanı olmuşsa vay sizin halinize. Batıda anadilin hak olduğunu anlatamıyorsanız vay halinize.

Bir kapalı toplum oldunuz. Fakir değilsiniz, çaresiz değilsiniz anlayamazsınız fakir ve çaresizleri. Proleter bir devrim olsa kaybedecek o kadar çok mülkünüz, mevkiiniz var ki istemezsiniz bile devrimi. İstemediğinizde her halinizden belli.

Devam edin sanal alemde yaşamaya. Dergilerde ahkam kesmeye.

Ancak şunu bilin ki hayatta yoksunuz.

Mahir böyle değildi ki Mahir oldu.

Artık partilerde, sendikalarda tuttuğunuz köşe başlarını bırakın. Siz seksen darbesinden daha büyük bir darbe vurdunuz devrimci harekete.

Memur sendikalarını da işçi sendikalarına çevirdiniz. Trilyonluk bütçeler. Özel arabalar, binalar. Mahvettiniz devrimci ruhu. Lütfen bırakın bulunduğunuz yerleri. Belki içinizde hala devrim hayali vardır. Ancak bu hayalin önünde engelsiniz artık.

Ülkenin en aktif örgütlerinden KESK bile emekten yana bir gündem oluşturamıyor. Tekel işçilerini sendikası yalnız bırakıyor. Sözleşmeli istihdama alışılmış. Aç yatan insanları devrimciler düşünmüyor.

Lütfen bırakın artık görevlerinizi Ey sos-sosyalistler her nerede konuşlanmışsanız. Başarısızsınız. Bırakın ki yeni Mahir’ler çıksın. Çünkü en acısı siz yeni Mahir’lerin önünde engelsiniz.

Mücadelenin en temel unsuru olan işçilere Tekel işçilerine destek vermiyorsunuz. Hatta bazılarınız eleştiriyor. Çünkü çadırda nasıl yatılır bilmiyorsunuz,unuttunuz. Çünkü asgari ücretle yaşamıyorsunuz.

Devrimcilik sizin için hobi, asıl işiniz konuşmak..

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: CHP / sosyalist olmak / sosyalist sol /

Comments

 1. ALİRIZA YILMAZ diyor ki:

  Ağzına kalemine sağlık. Artık söylemlerimiz masa başında, köşe başında üçümüz bir araya gelince birbirimize hava atma gibi. Gerçekten yazık oluyor

 2. Rafet Tekinsoy diyor ki:

  Bayılıyorum bu sosyalistleri suçlayanlara. Sanki suçladıkları sosyalistlerden çok daha fazlasını yapıyormuş, çözümü biliyormuşta kimseye söylemiyormuş pozlarına.

  benim tanıdığım pek çok “örgütlü” sosyalist asgari ücretle, yada yakınındaki rakamlara çalışıyor. örneğin pek çok Call-center(çağrı merkezleri) çalışanı mesai yapmazsa asgari ücret bile toplayamaz.
  ayrıca 1,5 milyar 2 milyar maaş almakta bir sosyalist için utanılacak bir şey değildir.
  evet bugün sosyalist grupların etki alanı toplum içinde zayıf. ve ana kentler dışında durum daha da kötü. ama en azından yazının yazarı gibi ağlaşmak yerine net fiili işler yapıyorlar. çıkış için çaba gösteriyorlar.
  evet yapılan bazı işler “anlamsız” “verimsiz” buda doğru.
  ama çözüm ağlamakta değil elini taşın altına sokup iş yapmakta.
  Lenin’in kitaplarını okuyun.
  1905 yenilgisi sonrası Rus devrimcilerinin çoğu yılmışlar, devrimin olamayacağına inanmışlar, içlerine kapanan pek çok yanlış barından bir çalışma tarzı tutturmuşlardır.
  Ama bu duruma aldırış etmeyenler(!) ise ilerlemeyi başarmışlardır.
  Mehmet Bozışık diye bir komünist vardır. Pek çokları için adı bilinmeyebilir.
  Basit ama önemli bir cümlesi var. “Mücadeleye devam zaferimizin teminatıdır”.
  Ağlamaktansa yılmadan yorulmadan iş yapmak lazım.

 3. ömer yıldız diyor ki:

  Sanıyorum anlatımımda bir hata var. Yazıda duruma ağlamak yerine duruma dikkat çekmek var. Sadece büyük kentlerde oluşacak yapının yetersiz olduğunu anlatmaya ve anadolu da da devrimci yapının güçlenmesi gerektiği yoksa bu alanı sosyal demokratların kaplıyacağına dair bir söylem var. Evet büyük kentlerde olmayanlar azız ancak ağlamayız. Sanırım, çok ile birlikte mücadele etmekten daha önemlidir yaptığımız mücadele. Anlatımımdan kaynaklı bir “ağlama” hali anlaşılmasını istemem. Ancak suçlama kısmına gelince bunda ısrarcıyım. Devrimcilik adına hata yapanlar suçludur bu günkü gelinen durumda. Evet Lenin okunmalı, defalarca okuyup hiçbirşey yapmadan tekrar okumak şeklinde değil birşeyler yaparak. Bizlerde yapıyoruz basına çıkmadan,taş ocağı mücadeleleri, içinde yaşadığımız köylerde örgütlenmeleri. Evet çözümü biliyoruz. Söylüyoruz da. Çözüm hitap ettiğin emekçiler gibi olmaktır. Onlar gibi yaşamaktır. Birçokları böyle olamıyor diye yılmıyoruz. Çünkü biz devrime inanıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.